Źle się dzieje w państwie węgierskim

 (wtorek, 31-01, 8:50)


 Polska: w poprzednim roku polski produkt krajowy brutto wzrósł o 4,9%.
BIEC: perspektywy polskiej gospodarki nie poprawiają się.
Agencja Standard&Poors po raz pierwszy od 10 lat obniżyła rating Węgier.
Komisja Europejska: w styczniu nastroje w gospodarce Eurolandu są najlepsze od czerwca 2022.
Kalendarz Eko: PKB Eurolandu w IV kw. 2022 oraz amerykański indeks zaufania konsumentów Conference Board. 

Za nami
   ● [PL]   Wczorajsza publikacja szacunkowych danych GUS nt. polskiego produktu krajowego brutto w 2022 przedstawiła obraz spowalniającej gospodarki. W poprzednim roku dynamika wzrostu gospodarczego Polski spadła z 6,8% do 4,9% (przy prognozie 4,8%). Co gorsza wg najnowszych danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych perspektywy polskiej gospodarki nie poprawiają się. Odpowiedzią rynku walutowego na te informacje był spadek wyceny złotego (EUR/PLN max. 4,7165, USD/PLN max. 4,3489).   ● [HUF]   W Regionie CEE negatywnie wyróżnił się forint, który topniał na wartości po tym, jak w piątek wieczorem agencja Standard&Poors po raz pierwszy od 10 lat obniżyła rating Węgier (z BBB do BBB-). Autorzy raportu swoją decyzję tłumaczyli wysoką inflacją, spowolnieniem gospodarczym i zawieszeniem wypłaty unijnych funduszy.   ● [KE]   Zwyżce kursów EUR/PLN i EUR/HUF sprzyjała wiadomość o najlepszych od czerwca 2022 nastrojach w gospodarce Eurolandu, która napędzała wspólną walutę (EUR/USD max. 1,0914). W styczniu indeks Komisji Europejskiej przygotowany na podstawie badań opinii firm ze strefy euro wzrósł z 97,1 pkt do 99,9 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się wyniku na poziomie 97 pkt.   ● [USA, ropa]   Zyski euro wobec zielonej waluty szybko wyparowały z powodu odbicia amerykańskiego indeksu Dallas Fed dla przemysłu w styczniu (z -20 pkt do -8,4 pkt). Droższy dolar (EUR/USD min. 1,0831) oraz informacje o dużym eksporcie ropy przez Rosję obniżyły ceny czarnego złota o ponad 2% (Brent: -2,49%).

Przed nami

Ostatni dzień stycznia przyniesie publikacje ważnych danych z Eurolandu oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [EZ]   Punktualnie o godzinie 11:00 poznamy wstępny wynik wzrostu gospodarczego w strefie euro w IV kwartale ubiegłego roku. Negatywnym prognostykiem dla euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,4000) jest wczorajsza wiadomość o spadku PKB Niemiec, czyli największej gospodarki europejskiej.   ● [USA]   Za oceanem największą uwagę przyciąga ogłoszenie amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów Conference Board w styczniu. Jego niespodziewany spadek mógłby osłabić pozycję wyjściową dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0930) przed jutrzejszą decyzją FOMC ws. stóp Fed (najbardziej prawdopodobne scenariusze opiszemy w naszym jutrzejszym Alercie FX24). Przy takim obrocie sprawy inwestorzy mieliby dobry powód, aby przerzucić część kapitału na rynki wschodzące, w tym do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,3000). Spośród pozostałych informacji z największej gospodarki świata dziś poznamy jeszcze dane nt. cen domów i nieruchomości oraz nt. aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.