Więcej niż zero

  (środa, 1-02, 8:50)


 Euroland: w IV kwartale 2022 gospodarka nieoczekiwanie wzrosła.
MFW obniżył swoje prognozy dot. PKB Polski w 2023 i 2024 roku.
USA: w styczniu zaufanie konsumentów niespodziewanie spadło.
Wall Street: Nasdaq ma za sobą najlepszy styczeń od 2001.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla EU i USA, inflacja HICP w Eurolandzie, amerykańskie raporty ADP i JOLTS oraz decyzja FOMC ws. stóp Fed.


Za nami

   ● [EZ]   Wczorajsza wiadomość o niespodziewanym wzroście PKB Eurolandu zmniejszyła obawy inwestorów przed recesją. W IV kwartale poprzedniego roku gospodarka strefy euro urosła o 0,1% kw., podczas gdy rynek spodziewał się zwierciadlanego spadku. Budujące dane z unijnego bloku poprawiły morale w szeregach euro (EUR/USD max. 1,0881) i jego sąsiadów z CEE.   ● [PL]   Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,7049, USD/PLN min. 4,3247) ograniczyła jednak spadkowa rewizja polskiego PKB w 2023 (z 0,5% do 0,3%) oraz w 2024 roku (z 3,1% do 2,4%) dokonana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.   ● [UK]   Na Starym Kontynencie negatywnie wyróżnił się funt. Anty-reklamę zrobił szterlingowi MFW przewidując, że Wielka Brytania będzie jedyną gospodarką krajów z grupy G7, która znajdzie się w tym roku w recesji.   ● [USA]   Zniżkę popularnego kabla (GBP/USD min. 1,2284) wyhamowała informacja o zaskakującym spadku zaufania amerykańskich konsumentów w styczniu (CB: 107,1 pkt vs prognoza: 109,0 pkt; poprzednio: 109,0 pkt), która osłabiła dolara. Na wartość zielonej waluty negatywnie oddziaływał również spadek indeksu kosztów zatrudnienia w USA (1% k/k w IV kw. vs prognoza 1,2%; poprzednio 1,2%), który jest ważną miarą inflacji dla Fed. Wzrost nadziei na dalszy spadek dynamiki cen za oceanem znów podbił ceny akcji na Wall Street. Technologiczny Nasdaq zyskał wczoraj 1,67% i zanotował najlepszy styczeń od 2001 (+10,7%).

Przed nami
   ● [Fed]   Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia będzie decyzja amerykańskiego banku centralnego ws. spodziewanej podwyżki przedziału stóp funduszy federalnych o 25 punktów bazowych. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza wg narzędzia FedWatch wynosi obecnie aż 98,7%. Zakładając brak niespodzianki ze strony Komitetu, inwestorzy skupią się na kwestii dot. docelowego poziomu stóp. Rynek wycenia jeszcze dwie podwyżki, po 25 pb. (dziś i w marcu).   ● [Scenariusze]   Potwierdzenie tych oczekiwań może zmniejszyć atrakcyjność dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) i zachęcić inwestorów do ulokowania kapitału w wyżej oprocentowane waluty rynków wschodzących, w tym w złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,3000). Z kolei zasygnalizowanie wyższych stóp Fed w przyszłości może tchnąć w zieloną walutę nowe życie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800). W tym scenariuszu należy się liczyć ze spadkiem wyceny walut EM & PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,4000).   ● [Makro]   O pozycji wyjściowej USD oraz walut EU zdecydują dane o aktywności w przemyśle po obu stronach Atlantyku (indeksy PMI, ISM), a także o inflacji HICP w strefie euro, zatrudnieniu w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP oraz liczbie wakatów w gospodarce USA (JOLTS).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.