Podwyżki, podwyżki i po podwyżkach?

  (piątek, 3-02, 8:50)


 Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny podniosły stopy procentowe o 50 pb.
Rynek Pracy USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od kwietnia 2022.
Raport Challengera: w styczniu amerykańskie firmy zaplanowały najwięcej zwolnień pracowników od września 2020.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla sektora usług krajów Eurolandu i USA oraz amerykański raport Departamentu Pracy. 

Za nami
Podczas wczorajszej sesji aktywność na rynku walutowym przebiegała pod dyktando Banku Anglii oraz Europejskiego Banku Centralnego.   ● [BoE]   Jako pierwsze nadeszły informacje z Londynu, gdzie brytyjski Komitet Polityki Monetarnej podjął decyzję o podwyżce stóp BoE o 50 pb. (z 3,5% do 4%). Mimo tej decyzji funt stracił na wartości (GBP/USD min. 1,2202), gdyż Bank usunął ze swojego komunikatu zapis, że w razie potrzeby zareaguje „zdecydowanie”, co zrodziło spekulacje o bliskim końcu cyklu normalizacji stóp BoE. Ponadto najnowsze projekcje makroekonomiczne Banku pokazały, że w najbliższych miesiącach członkowie MPC spodziewają się gwałtownego spadku inflacji w UK.   ● [ECB]   Podobny scenariusz rozegrał się w przypadku Europejskiego Banku Centralnego oraz euro. Mimo podniesienia stóp ECB o 50 pb. (z 2,5% do 3%) wspólna waluta znalazła się w odwrocie (EUR/USD min. 1,0885), gdyż Bank zasygnalizował, że dokona jeszcze co najmniej jednej takiej podwyżki, podczas gdy rynek wyceniał już dwa takie ruchy.   ● [PLN]   Spadek oczekiwań ws. docelowego poziomu stóp BoE i ECB ucieszył giełdy (DAX: +2,16%, WIG 20: +1,70%) oraz złotego. Kursy EUR/PLN i GBP/PLN spadły odpowiednio do min. 4,6786 i 5,2446.   ● [USD]   Tym razem gorzej dla polskiej waluty wypadł bilans wydarzeń na rynku USD/PLN (max. 4,3071), gdzie dolar otrzymał ekonomiczne wsparcie w postaci najniższej od dziewięciu miesięcy, liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (183 tys. vs prognoza 200 tys.; poprzednio 186 tys.). Jednak zyski zielonej waluty wobec złotego ograniczył raport Challengera, który ujawnił, że w styczniu amerykańskie firmy zaplanowały zwolnienia aż 102,94 tys. pracowników tj. najwięcej od września 2020. 

Przed nami

● [Raport DP]   Ostatnim makroekonomicznym aktem tego tygodnia będzie publikacja styczniowego raportu Departamentu Pracy USA. Rynek spodziewa się spadku dynamiki zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (z 223 tys. do 185 tys.) oraz wzrostu stopy bezrobocia (z 3,5% do 3,6%). Materializacja tych prognoz może zmniejszyć oczekiwania rynku na kolejne podwyżki stóp Fed, co będzie negatywne dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0950) oraz pozytywne dla jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,2500). Z kolei lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy dadzą Bankowi Rezerwy Federalnej zielone światło do kontynuacji zacieśniania swojej polityki pieniężnej, co będzie sprzyjać zielonej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0870) i jednocześnie szkodzić złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,3500).   ● [ISM]   Dodatkowym wyzwaniem dla USD będzie ogłoszenie styczniowego wyniku indeksu ISM dla sektora usług USA. Wynik poniżej granicy 50 pkt, która oddziela regres od rozwoju, może zwiększyć obawy przed recesją największej gospodarki świata i paradoksalnie poprawić notowania dolara jako najważniejszej waluty rezerwowej na świecie.   Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.