Niespodziewana aktywność

 (środa, 22-02, 8:50)


 Polska: w styczniu sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła po raz pierwszy od lutego 2021.
USA: w lutym odnotowano niespodziewany wzrost aktywności w sektorze usług.
Rynek długu: rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich osiągnęła najwyższy poziom od 10 listopada 2022.
Niemcy: w lutym nastroje ekonomiczne poprawiły się piąty miesiąc z rzędu.
Kalendarz Eko: nastroje konsumentów w Polsce, niemiecki indeks IFO oraz protokół Fed. 


Za nami

We wtorek złoty powrócił do trendu spadkowego (EUR/PLN max. 4,7541, USD/PLN max. 4,4660).   ● [GUS]   Nastroje wokół PLNa pogorszyła wiadomość o pierwszym od lutego 2021 spadku polskiej sprzedaży detalicznej w cenach stałych w styczniu (-0,3% r/r vs prognoza 0,9%; poprzednio 0,2%).   ● [PMI]   Naszej walucie zaszkodziły też mieszane wyniki indeksów PMI dla Eurolandu w lutym, wyższe w usługach (53 pkt vs prognoza 51 pkt; poprzednio 50,8 pkt), ale niższe w przemyśle (48,5 pkt vs prognoza 49,2 pkt; poprzednio 48,8 pkt). Za to konkurencyjnemu dolarowi sprzyjały lepsze od prognoz wartości analogicznych wskaźników dla obu tych sektorów gospodarki USA. Szczególnie zaskoczył indeks dla usług, który powrócił powyżej granicy 50 punktów, oddzielającej regres od rozwoju, przebijając przy tym prognozy wszystkich ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutersa (50,5 pkt w II vs prognoza 47,2 pkt ; poprzednio 46,8 pkt).   ● [Obligacje, giełdy]   Pod wpływem tych publikacji rentowność 10-letnich obligacji Stanów Zjednoczonych wzrosła do najwyższego poziomu od 10 listopada 2022 (max. 3,966%). Wzrost oczekiwań na wyższe stopy Fed przez dłuższy czas sprawił, że na Wall Street odnotowano największe spadki od początku roku (DJIA: -2,06%, S&P 500: -2,00%, Nasdaq: -2,50%). Zyski zielonej waluty (EUR/USD min. 1,0637) limitowały jednak dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, które pokazały nieoczekiwany spadek sprzedaży domów na rynku wtórnym w poprzednim miesiącu (4 mln vs prognoza 4,1 mln; poprzednio 4,03 mln).   ● [ZEW]   Z kolei straty walut EU zamortyzowała informacja o tym, że w lutym nastroje ekonomiczne w Niemczech poprawiły się piąty miesiąc z rzędu. Indeks instytutu ZEW odbił z 16,9 pkt do 28,1 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał jego wzrostu do 22 pkt. Lokalnym makroekonomicznym wsparciem dla złotego stał się niespodziewany wzrost krajowej produkcji budowlano-montażowej w poprzednim miesiącu (2,4% r/r vs prognoza -3,8%; poprzednio -0,8%).

Przed nami
   ● [Fed]   Pierwszoplanowym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie publikacja zapisu z ostatniego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Inwestorów zastanawia czy niedawne zaostrzenie retoryki przez kilku polityków Fed jest zbieżne z konkluzjami z tego spotkania. Jeżeli tak by było, to dolar może jeszcze zyskać (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600), a złoty stracić (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,5000). W przeciwnym razie należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkt oporu EUR/USD: 1,0700; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,4000).   ● [GUS, IFO]   O pozycji wyjściowej naszego pieniądza przed kluczową publikacją ze Stanów Zjednoczonych, zdecydują dane nt. nastrojów polskich konsumentów, którzy od początku roku muszą się mierzyć z dalszym wzrostem inflacji. Z kolei położenie wspólnej waluty zależeć będzie od wyniku indeksu nastrojów biznesowych w Niemczech (IFO), który jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji gospodarki naszych zachodnich sąsiadów.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.