Monetarna praca do wykonania

(czwartek, 9-02, 8:50)


Polska: Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP bez zmian.
Williams (Fed): Bank ma jeszcze pracę do wykonania ze stopami.
Knot (ECB): Bank może potrzebować 50-punktowej podwyżki stóp w maju, jeśli parametry inflacji bazowej nie spadną.
Kalendarz Eko: wnioski o zasiłek w USA, konferencja prezesa NBP oraz wystąpienia publiczne trzech polityków ECB.


Za nami
Po trudnym początku tygodnia, środa przyniosła złotemu chwilę wytchnienia (EUR/PLN min. 4,7218, USD/PLN min. 4,3944).   ● [Fed]   Na korzyść ryzykownych aktywów inwestorzy zinterpretowali wtorkowe wystąpienie prezesa Fed, uznając, że amerykański bank centralny nie będzie musiał podnieść stóp procentowych bardziej, niż oczekuje tego rynek. Wg Financial Times komentarze Powella były mniej jastrzębie, niż spodziewali się niektórzy analitycy. Podobną diagnozę postawili analitycy agencji Reutersa, którzy zauważyli, że przewodniczący FOMC nie zaostrzył znacząco swojej retoryki ws. inflacji.   ● [RPP]   Mimo sprzyjającej atmosfery na rynkach globalnych, do większych zakupów złotego zniechęciła decyzja krajowej Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego bez zmian (6,75%). W komunikacie RPP podała, że „dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej oraz od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę, na polską gospodarkę".   ● [Fed, ECB]   Zakres korekty wzrostowej PLNa ograniczyły także kolejne jastrzębie wypowiedzi polityków z Banku Rezerwy Federalnej oraz z Europejskiego Banku Centralnego. Wiceprzewodniczący FOMC John Williams powiedział, że Bank ma jeszcze pracę do wykonania ze stopami. Z kolei Klaas Knot z ECB przyznał, że Bank może potrzebować 50-punktowej podwyżki stóp w maju, jeśli parametry inflacji bazowej nie spadną. Równoważące się informacje dla euro i dolara ustabilizowały rynek EUR/USD w przedziale od 1,0763 do 1,0708.

Przed nami
   ● [USA]   Dla przebiegu dzisiejszej sesji na rynku walutowym największe znaczenie może mieć amerykański raport jobless claims. Jego ranga znacznie wzrosła po tym, jak prezes Fed Jerome Powell powiedział we wtorek, że jeśli dobre dane z rynku pracy będą się utrzymywać to docelowy poziom stóp może być wyższy. Stąd można przypuszczać, że spadek (t/t) nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu będzie zachęcał inwestorów do zwiększenia zakładów na kolejne podwyżki Fed, co byłoby pozytywne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0670) oraz negatywne dla jego rywali (punkty oporu EUR/PLN: 4,7800, USD/PLN: 4,5000). Natomiast wzrost liczby osób ubiegających się o amerykański zasiłek mógłby zadziałać na rynek odwrotnie (punkt oporu EUR/USD: 1,0770; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,3900).   ● [ECB, RPP]   Ważnych wskazówek dla eurodolara mogą udzielić politycy ECB: Sabine Lautenschläger, Joachim Nagel oraz Luis de Guindos. Z kolei złoty będzie równocześnie podążał za słowami prezesa NBP Adama Glapińskiego. Konferencja wyjaśniająca przyczyny wczorajszej decyzji RPP rozpocznie się o godzinie 15:00. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.