Niezobligowani kontra zdecydowani

  (czwartek, 23-02, 8:50)


Villeroy (ECB): Bank nie jest zobligowany do podnoszenia stóp na każdym swoim posiedzeniu.
Protokół Fed: politycy Banku są zdecydowani kontynuować swoją walkę z inflacją za pomocą dalszych podwyżek stóp.
Bullard (Fed): są dobre szanse na pokonanie w tym roku inflacji bez wywoływania recesji.
Wang Yi (ChRL): Chiny utrzymają obiektywne i bezstronne stanowisko w sprawie kryzysu w Ukrainie.
Polska: w lutym nastroje konsumentów poprawiły się czwarty miesiąc z rzędu.
Kalendarz Eko: PKB USA w IV kw. 2022 (zrewidowany), amerykański raport jobless claims, wystąpienie publiczne Bostica z Fed oraz indeks Kansas City Fed dla przemysłu.


Za nami
W środę kursy walut kręciły się wokół polityki pieniężnej.   ● [RBNZ]   W pierwszej części sesji walutowej sympatie inwestorów przesunęły się w stronę dolara nowozelandzkiego, po tym jak Bank Rezerwy Nowej Zelandii podniósł swoją referencyjną stopę procentową do najwyższego poziomu od 14 lat (o 50 pb. do 4,75%) oraz zapowiedział kolejne podwyżki.   ● [ECB]   Na przeciwnym biegunie walutowym znalazło się euro. Wspólną walutę zdeprymowała opinia członka Rady Prezesów ECB Francoisa Villeroy'a, który uważa, że w ostatnich dniach rynek mógł przeszacować szczyt stóp procentowych w strefie euro. Wg niego Bank nie jest zobligowany do podnoszenia stóp na każdym swoim posiedzeniu. Pod wpływem tych słów kurs EUR/PLN spadł do min. 4,7391.   ● [PL, ChRL]   Makroekonomicznym atutem złotego stała się wiadomość, że w lutym nastroje polskich konsumentów poprawiły się czwarty miesiąc z rzędu. Na wzrost wskaźników BWUK i WWUK w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej naszego kraju (+ 5,5 pkt). Geopolitycznym argumentem za naszym pieniądzem stały się zapewnienia głównego dyplomaty Komunistycznej Partii Chin Wanga Yi, że „Pekin utrzyma obiektywne i bezstronne stanowisko w sprawie kryzysu w Ukrainie”.   ● [Fed]   Zyski PLNa przyciął jastrzębi protokół z ostatniego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego, który pokazał, że politycy Fed są zdecydowani kontynuować swoją walkę z inflacją za pomocą dalszych podwyżek stóp. W dodatku prezes oddziału Fed z St. Louis James Bullard przyznał, że są dobre szanse na pokonanie w tym roku inflacji bez wywoływania recesji. Taka percepcja ucieszyła posiadaczy dolara (EUR/USD min. 1,0599, USD/PLN max. 4,4831), ale zmartwiła graczy z Wall Street. W efekcie indeks S&P 500 zaliczył wczoraj czwartą spadkową sesję z rzędu. 

Przed nami
   ● [USA]   Wśród bieżących wydarzeń ekonomicznych dziś na czoło wysuwają się nowe publikacje z gospodarki amerykańskiej oraz publiczne wystąpienie prezesa oddziału Fed z Atlanty. Równocześnie o godzinie 14:30 zaplanowano ogłoszenie zrewidowanych danych nt. PKB w IV kw. 2022 oraz raportu jobless claims, zawierającego informacje o liczbie nowych i kontynuowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu. Na zamknięciu rynku walutowego w Londynie poznamy jeszcze lutowy wynik indeksu Kansas City Fed dla przemysłu.   ● [Scenariusze]   Jastrzębi przekaz od Bostica (wpisujący się w politykę wyższe stopy na dłużej) oraz lepsze od prognoz wyniki makro, będą sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600) i szkodzić jego rywalom z G10 i EM, wliczając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,5000). Odwrotna układanka zagra przeciw amerykańskiej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0700) i na rzecz jej konkurentów, w tym PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,4000). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.