Polityka wyżej i na dłużej?

  (poniedziałek, 13-02, 8:50)


 Nikkei: we wtorek premier Fumio Kishida zgłosi parlamentowi kandydaturę profesora Kazuo Ueda na stanowisko prezesa Banku Japonii.
Australia: komunikat banku centralnego wskazuje na kolejne podwyżki stóp procentowych.
Chiny: inflacja CPI wzrosła r/r zgodnie z prognozami rynkowymi.
PKB Wielkiej Brytanii pozostał na niezmienionym poziomie w IV kwartale (k/k).
Rosja: ogłosiła cięcie produkcji ropy w marcu o 500 tys. baryłek dziennie (ok. 5%).
Wg indeksu Uniwersytetu Michigan amerykańscy konsumenci przewidują wzrost inflacji w ciągu kolejnych 12 m-cy.
Prezydent RP Andrzej Duda odesłał ustawę o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego.
Kalendarz Eko: z Polski saldo rachunku bieżącego i wskaźnik przyszłej inflacji wg BIEC oraz ze Szwajcarii inflacja CPI.

Za nami
   ● [BoJ, jen]   Piątek zaczął się od rewelacji medialnych dot. następcy Haruhiko Kurody na fotelu prezesa Banku Japonii. Wg źródeł agencji Nikkei już jutro premier Fumio Kishida, zaproponuje japońskiemu parlamentowi na to stanowisko kandydaturę profesora Kazuo Ueda, znanego z dość jastrzębich poglądów monetarnych. Ten news szybko rozbudził wyobraźnię inwestorów, którzy uznali, że potencjalna zmiana sternika BoJ, może oznaczać zakończenie ultra luźnej polityki pieniężnej w Kraju Kwitnącej Wiśni. Na fali tych spekulacji zyskał jen, którego wartość skoczyła m.in. w relacji do amerykańskiego dolara (USD/JPY min. 129,81). Sytuację szybko uspokoił sam zainteresowany, który w komentarzu dla Nippon TV uznał, że obecny kurs Banku Japonii jest słuszny i powinien być kontynuowany.   ● [Ropa]   Kolejnym wydarzeniem, które wprawiło w ruch rynki finansowe było ogłoszenie przez Alexandra Novaka, wicepremiera rządu w Moskwie, decyzji Rosji o zmniejszeniu produkcji ropy w marcu o 500 tys. baryłek dziennie, co stanowi około 5% jej wydobycia. Jak się okazało posunięcie Kremla nie było konsultowane z OPEC+, ale jest zgodne z dotychczasowym obyczajem tej grupy, który dopuszcza możliwość dodatkowych jednostronnych zmian wydobycia, jeśli są zgodne z kierunkiem bieżącej polityki kartelu (w X’22 ograniczył produkcję o 2 mln baryłek/ dziennie). Moskiewskie posunięcie jest „próbą zrównoważenia rynku“ i odpowiedzią na decyzję Unii Europejskiej, która wprowadziła limit cenowy na rosyjską ropę. Rynek naftowy zareagował na nie, zauważalnym wzrostem cen (Brent +2,24%; Crude +2,13%). Analitycy liczą, że decyzja Rosji i spodziewany wzrost popytu Chin podreperują na dłużej wyniki petro-producentów.   ● [USA, USD]   Z ekonomicznego afisza nie schodzi temat kolejnych podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych. Paliwa do spekulacji rynkowych w tej sprawie dostarczyła piątkowa publikacja wskaźnika Uniwersytetu Michigan. Wzrost wyniku, świadczący o poprawie nastrojów amerykańskich konsumentów, podkręcony zwyżką ich oczekiwań inflacyjnych, stały się wystarczającym pretekstem do obniżenia cen obligacji USA (rentowność dziesięciolatków podniosła się o ponad 6 punktów bazowych) oraz umocnienia zielonej waluty (EUR/USD min. 1,0655).   ● [KPO, PLN]   Nie najlepsze wiadomości z zagranicy podminowały złotego, ale lont zapalił prezydent Andrzej Duda, ogłaszając swoją decyzję o odesłaniu ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego, czym zdaniem analityków, oddalił polskie szanse na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. W krytycznym momencie przecena złotego sięgnęła max. EUR/PLN: 4,7888, USD/PLN: 4,4873.

Przed nami
   ● [Dziś]   Choć poniedziałek nie zapowiada się szczególnie ciekawie pod kątem publikacji makroekonomicznych, to w rozpoczynającym się tygodniu z pewnością nie zabraknie emocji rynkowych. Dziś poznamy polskie saldo rachunku bieżącego i wskaźnik przyszłej inflacji wg BIEC, a ze Szwajcarii napłyną informacje o inflacji CPI.   ● [Wtorek]   Największa kumulacja wydarzeń makro czeka nas jutro. We wtorek poznamy wstępny wynik polskiego PKB w IV kw., zrewidowane PKB Eurolandu w analogicznym okresie, indeks niemieckiego instytutu ZEW. Kluczowe dla przebiegu sesji rynkowych w najbliższych dniach będą wtorkowe dane z USA nt. inflacji CPI i bazowa CPI w styczniu. Spodziewany wzrost indeksu o 0,4% m/m może uruchomić kolejną falę spekulacji ws. wyższych i na dłużej stóp Fed, a dolar może pokusić się o trzeci z rzędu wzrostowy tydzień na szkodę innych walut G10 i PLNa (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650, punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,5000). Mniej oczekiwany scenariusz zmniejszenia dynamiki cen wywoła odwrotny skutek (punkt oporu EUR/USD: 1,0750, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,4000).   ● [Reszta tygodnia]   W środę opublikowane będą dane z Wielkiej Brytanii o inflacji CPI i bazowej CPI w styczniu, z Polski o finalnej inflacji CPI w styczniu, z Eurolandu o produkcji przemysłowej w grudniu oraz z USA o styczniowej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, a także bieżący indeks NY Empire State. Z kolei w czwartek poznamy liczne dane ze Stanów Zjednoczonych, w tym ilość rozpoczętych budów domów i pozwoleń na budowę domów w styczniu, ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz indeks FED z Filadelfii. Tydzień zamkniemy styczniowymi wynikami makro ze Zjednoczonego Królestwa dot. sprzedaży detalicznej oraz z USA dot. indeksu wskaźników wyprzedzających - Conference Board. Także w piątek zapadnie decyzja agencji S&P ws. ratingu Polski. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.