Inflacyjne rodeo

 (poniedziałek, 27-02, 8:50)


 USA: w styczniu inflacja PCE core nieoczekiwanie wzrosła (r/r), a wydatki konsumentów były największe od marca 2021.
Collins i Mester z Fed powiedziały, że Bank musi dalej podnosić stopy, aby ujarzmić wysoką inflację.
Wall Street: amerykańskie indeksy giełdowe mają za sobą najgorszy tydzień w tym roku.
Ueda (przyszły prezes Banku Japonii): BoJ powinien utrzymać bardzo luźną politykę pieniężną.
 Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu, zamówień na dobra trwałe w USA oraz indeks Fed z Dallas dla przemysłu.

Za nami
   ● [USA]   Piątkowa wiadomość o niespodziewanym wzroście amerykańskiego wskaźnika PCE core w styczniu (4,7% r/r vs prognoza 4,3%; poprzednio: 4,6%), który jest dla Fed najważniejszym miernikiem zmian cen konsumpcyjnych, zwiększyła oczekiwania, że FOMC wydłuży cykl podwyżek stóp procentowych. Za takim scenariuszem przemawiała także informacja o największym od prawie dwóch lat wzroście wydatków konsumentów w USA (1,8% m/m w I vs prognoza 1,2%; poprzednio -0,1%), które generują 2/3 aktywności amerykańskiej gospodarki. Komentując te dane prezeski oddziałów Fed z Bostonu (Susan Collins) oraz z Cleveland (Loretta Mester) powiedziały, że Bank musi dalej podnosić stopy, aby ujarzmić wysoką inflację. W efekcie rynek terminowy zaczął wyceniać, że oprocentowanie stopy funduszy federalnych osiągnie szczyt na poziomie 5,395% we wrześniu br.   ● [Giełda, USD]   Taka percepcja doprowadziła do wyprzedaży na Wall Street (DJIA: -1,02%, S&P 500: -1,05%  Nasdaq: -1,69%) oraz spowodowała wzrost wyceny dolara. Dodatkowym makroekonomicznym atutem zielonej waluty stała się najwyższa od dziesięciu miesięcy sprzedaż nowych domów za oceanem w styczniu (670 tys. vs prognoza 620 tys.; poprzednio 625 tys.). W następstwie tych zdarzeń kurs EUR/USD zameldował się na najniższym poziomie od 6 stycznia br. (min. 1,0536), a rynek USD/JPY osiągnął najwyższy pułap od 20 grudnia 2022 (max. 136,56).   ● [JPY]   Jednocześnie obciążeniem dla jena stały się słowa przyszłego prezesa Banku Japonii Kazuo Uedy, że BoJ powinien utrzymać ultra-luźną politykę pieniężną.   ● [PLN]   Wobec braku impulsów wewnętrznych złoty podążał za rynkiem bazowym. W wyniku czego nasz pieniądz tracił w stosunku do drożejącego globalnie dolara (USD/PLN max. 4,4838) oraz zyskiwał wobec euro (EUR/PLN min. 4,7167). 

Przed nami
Początek tygodnia przyniesie publikacje ważnych danych z Eurolandu oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [€Z]   Punktualnie o godzinie 11:00 Komisja Europejska poda lutowe wskaźniki prognozujące kierunek rozwoju ekonomicznego strefy euro. Ich dalszy wzrost może podnieść na duchu euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0600) oraz jego sąsiadów z Regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,4000).   ● [DE]   W dalszej części dnia zainteresowanie inwestorów przeniesie się za Atlantyk, gdzie zaplanowano ogłoszenie danych nt. zamówień na dobra trwałego użytku w styczniu oraz nt. koniunktury w lutym w sektorze przemysłu okręgu Fed Dallas (obejmującym stany Teksas, Nowy Meksyk i Oklahomę). Lepsze od prognoz wyniki z amerykańskiej gospodarki mogą podbić popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0530), kosztem jego europejskich rywali, wliczając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,5000).   ● [Eko tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to już jutro poznamy indeks zaufania amerykańskich konsumentów autorstwa Conference Board, w środę wskaźniki PMI, ISM dla sektora przemysłu w EU i USA oraz niemiecką inflację CPI, w czwartek jej wysokość w całym Eurolandzie oraz protokół z ostatniego posiedzenia ECB, a w piątek indeksy PMI, ISM dla sektora usług po obu stronach Atlantyku. W międzyczasie należy także słuchać wystąpień publicznych polityków Fed i ECB, którzy będą mogli dostarczyć nowych wskazówek ws. marcowych decyzji obu Banków ws. stóp procentowych. W sobotę Ignazio Visco z Europejskiego Banku Centralnego powiedział, że stopy w strefie euro wzrosną tak wysoko, jak będzie to konieczne, aby okiełznać inflację. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.