USA i Chiny wznowią eko-rozmowy?

 (piątek, 24-02, 8:50)


 Euroland: w styczniu inflacja bazowa nieoczekiwanie wzrosła.
Rynek Pracy USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych niespodziewanie spadła.
Yellen (Sekretarz Skarbu USA): „w odpowiednim czasie” Stany Zjednoczone wznowią rozmowy gospodarcze z Chinami.
Bank centralny Turcji obniżył stopy procentowe, aby ożywić gospodarkę po trzęsieniu ziemi.
Kalendarz Eko: dane z USA nt. inflacji PCE core, dochodów i wydatków Amerykanów, sprzedaży nowych domów oraz nastrojów konsumentów, a także wystąpienia publiczne dwóch polityków Fed. 

Za nami
Czwartek dostarczył politykom Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Rezerwy Federalnej nowych argumentów za kontynuacją procesu zacieśniania polityki pieniężnej w Eurolandzie i w USA.   ● [EZ]   Wczorajsza wiadomość o rekordowym wzroście inflacji bazowej w strefie euro utwierdziła rynek w przekonaniu, że w marcu ECB dokona kolejnej podwyżki stóp o 50 pb. W styczniu ceny konsumpcyjne z wyłączeniem żywności i energii wzrosły w Eurolandzie z 5,2% r/r (w grudniu) do 5,3% (najwyżej w historii bloku), podczas gdy rynek spodziewał się takiego samego wyniku jak miesiąc wcześniej.   ● [USA]   Z kolei pozycję jastrzębiego skrzydła FOMC wzmocniła informacja o niespodziewanym spadku nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (192 tys. vs prognoza 199 tys.; poprzednio 195 tys.). Mimo spadkowej rewizji danych nt. PKB USA za IV kw., rynek terminowy dalej wycenia, że Fed będzie nadal podnosił stopy o ćwierć punktu procentowego na kolejnych trzech posiedzeniach.   ● [EUR, USD, PLN]   Względnie równoważące się wyniki makro dla euro i dolara utrzymały kurs EUR/USD w przedziale od 1,0577 do 1,0615. Brak zdecydowania graczy z rynku bazowego wykorzystał złoty (EUR/PLN min. 4,7219, USD/PLN min. 4,4509). PLNowi oraz innym ryzykownym aktywom pomogła korekta wzrostowa na Wall Street (DJIA: +0,33%, S&P 500: +0,53%, Nasdaq: +0,72%). Nastroje na amerykańskiej giełdzie poprawiła Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen, zapowiadając, że „w odpowiednim czasie” Stany Zjednoczone wznowią rozmowy gospodarcze z Chinami.

Przed nami

   ● [PCE core]   Finalnym akordem tygodnia będzie publikacja amerykańskiego wskaźnika PCE core w styczniu, który jest dla Fed najważniejszym miernikiem zmian cen konsumpcyjnych podstawowych wydatków osobistych. Analitycy spodziewają się jego wzrostu o 0,4% w ujęciu miesięcznym (tj. najbardziej od pięciu miesięcy).   ● [Scenariusze]   Materializacja tej prognozy może zwiększyć oczekiwania rynku na 50-punktową podwyżkę stóp Fed w marcu (obecnie ten scenariusz ma 24% szans na realizację wg narzędzia FedWatch), co byłoby paliwem rakietowym dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0570), za które zapłaciliby jego rywale z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,5000). Natomiast niższy wynik PCE core stałby się argumentem dla członków FOMC za utrzymaniem 25-punktowego tempa normalizacji stóp Fed, a dla inwestorów za realizacją ostatnich zysków w USD (punkt oporu EUR/USD: 1,0630). Uwolniony w ten sposób kapitał mógłby popłynąć na rynki wschodzące, włączając Polskę (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,4000).   ● [Inne]   Spośród pozostałych informacji z największej gospodarki świata, po południu poznamy jeszcze styczniowe dane nt. wydatków i dochodów Amerykanów oraz sprzedaży nowych domów, a także finalną wartość indeksu nastrojów konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan w lutym, zawierającego aktualne informacje nt. ich oczekiwań inflacyjnych. Ostatnie słowo w tym tygodniu należeć będzie do Loretty Mester i Philipa Jeffersona z Fed, którzy będą mogli skomentować dzisiejsze wyniki gospodarki amerykańskiej.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.