Zadowolenie prezesa i zmartwienie dolara

  (czwartek, 2-02, 8:50)


 Bank Rezerwy Federalnej podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od września 2007.
Powell (Fed): widzę postęp w obniżaniu presji inflacyjnej.
USA: zatrudnienie w sektorze prywatnym wg ADP wzrosło w styczniu najmniej od dwóch lat.
Polska: indeks PMI dla krajowego sektora przemysłu osiągnął w poprzednim miesiącu najwyższą wartość od 7 miesięcy.
Kalendarz Eko: decyzje monetarne BoE i ECB oraz amerykańskie raporty Challengera i jobless claims. 


Za nami
   ● [Fed]   W środę uczestnicy rynków finansowych żyli informacjami z zakończonego wieczorem, posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku. Choć inwestorzy byli przekonani, że FOMC zmniejszy tempo normalizacji stóp do 25 pb. (i tak też się stało), to zastanawiali się ile takich podwyżek dokona jeszcze Fed w tym cyklu. Z wypowiedzi przewodniczącego wynika, że Komitet myśli jeszcze o „kilkukrotnym” podniesieniu stóp funduszy federalnych. Mimo tych słów dolar znalazł się w odwrocie, gdyż przekaz prezesa w odniesieniu do innych kwestii nie był jastrzębi. Kurs EUR/USD zameldował się powyżej granicy 1,10 (max. 1,1033 tj. najwyżej od 4 kwietnia 2022) po tym, jak Powell przyznał, że widzi postęp w obniżaniu presji inflacyjnej. Po zakończeniu konferencji rynek swapów zaczął wyceniać, że do końca roku Fed obniży jeszcze stopy o 50 pb. (z ich piku w czerwcu).   ● [ADP, ISM, JOLTS]   Dodatkowym obciążeniem dla zielonej waluty stał się najniższy od dwóch lat wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP w styczniu (106 tys. vs prognoza 170 tys.; poprzednio 253 tys.). Ponadto źródłem ekonomicznego niepokoju za oceanem stała się wiadomość o największym od maja 2020, spadku aktywności w amerykańskim sektorze przemysłu wg ISM w poprzednim miesiącu (47,4 pkt vs prognoza 48 pkt; poprzednio 48,4 pkt). Makro-pocieszeniem dla dolara była informacja o zaskakującym wzroście wakatów w gospodarce USA w grudniu (JOLTS: 11,012 mln vs prognoza 10,250 mln; poprzednio 10,440 mln).   ● [PLN]   Za to makroekonomicznym atutem złotego (EUR/PLN min. 4,7000, USD/PLN min. 4,2646) stał się, najwyższy od 7 miesięcy, wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu w styczniu (47,5 pkt vs prognoza 46,2 pkt; poprzednio 45,6 pkt).

Przed nami
   ● [BoE, ECB]   Dziś należy przestawić radary na Londyn oraz na Frankfurt, gdzie swoje posiedzenia zakończą: Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny. W obu przypadkach rynek spodziewa się podniesienia stóp o 50 pb., co może zwiększyć atrakcyjność funta i euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1050), kosztem innych walut EU, np. złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,3500). W razie mniejszych podwyżek w UK i w EZ (bądź gołębich przekazów, sugerujących bliskie zakończenie procesu normalizacji stóp BoE i ECB), GBP i EUR stracą (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0970), a PLN zyska (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,2500).   ● [Makro]   W kontekście jutrzejszej publikacji raportu Departamentu Pracy USA warto także śledzić dzisiejsze dane nt. planowanych zwolnień pracowników amerykańskich firm (raport Challengera) oraz nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem.   ● [Mikro]   Gracze z Wall Street czekają na ogłoszenie przez Apple, Amazon i Alphabet (Google) wyników finansowych za IV kwartał poprzedniego roku.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.