Charytatywna bankowość w CHF

  (piątek, 17-02, 8:50)


 Rzecznik TSUE: w przeciwieństwie do konsumentów, polskie banki nie mogą żądać dodatkowego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po uznaniu umowy kredytu za nieważną.
Panetta (ECB): Bank powinien zmniejszyć tempo podwyżek stóp, aby lepiej skalibrować politykę pieniężną w strefie euro.
USA: w styczniu ceny producentów wzrosły (m/m) najbardziej od czerwca 2022.
Mester z Fed jest otwarta na większą (tj. o 50 pb.) podwyżkę stóp w marcu.
Kalendarz Eko: decyzja agencji S&P ws. ratingu Polski oraz wystąpienia publiczne dwóch polityków Fed. 

Za nami
   ● [TSUE]   W czwartek krajowych inwestorów zelektryzowało orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kredytów w CHF. Rzecznik Generalny TSUE wydał opinię, że w przeciwieństwie do konsumentów, polskie banki nie mogą żądać dodatkowego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną. Wzrost obaw o stabilność polskiego sektora bankowego negatywnie odbił się na notowaniach złotego (EUR/PLN max. 4,7845, USD/PLN max. 4,4905).   [ECB]   Straty PLNa zmniejszył głos Fabio Panetty z Europejskiego Banku Centralnego, który opowiedział się za zmniejszeniem tempa podwyżek stóp ECB, aby lepiej skalibrować politykę pieniężną w strefie euro. Naturalnym przegranym tych słów było euro.   ● [USD]   Zniżce kursu EUR/USD (min. 1,0629) sprzyjały pro-dolarowe wiadomości z USA o największym od czerwca 2022 wzroście dynamiki cen producentów w styczniu (0,7% m/m vs prognoza 0,4%; poprzednio -0,2%) oraz o niespodziewanym spadku nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (194 tys. vs prognoza 200 tys.; poprzednio 195 tys.). Komentując dane o PPI prezes oddziału Fed w Cleveland Loretta Mester powiedziała, że inflacja pozostaje zbyt wysoka oraz wyraziła otwartość na większą (tj. o 50 pb.) podwyżkę stóp w marcu. Pod wpływem tych zdarzeń rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich wzrosła do max. 3,901% tj. najwyżej od 30 grudnia 2022, a indeksy giełdowe na Wall Street zakończyły wczorajszą sesję na sporym minusie (DJIA: -1,26%, S&P 500: -1,38%, Nasdaq: -1,78%).

Przed nami

   ● [S&P]   Dzisiejszy dzień przyniesie ogłoszenie decyzji agencji Standard & Poor's ws. ratingu Polski. Co prawda analitycy nie spodziewają się zmiany oceny kredytowej ani jej perspektywy (aktualnie: A- stabilny), ale warto zwrócić uwagę na opinię S&P nt. potencjalnych ryzyk. Ich ewentualny wzrost i duży ciężar gatunkowy mogą zmartwić złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,5000), a brak większych zmian go ucieszy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,4000).   ● [Fed]   Aby odczytać azymut potencjalnych zmian na rynku bazowym EUR/USD warto posłuchać zaplanowanych na dziś wystąpień publicznych polityków amerykańskiego banku centralnego: prezesa oddziału Fed w Richmond Toma Barkina oraz członkini zarządu Fed Michelle Bowman. Głosy za kolejnymi podwyżkami stóp i ich większą skalą będą sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600), natomiast opinie za pauzą bądź zakończeniem cyklu będą mu szkodzić (punkt oporu EUR/USD: 1,0700). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.