Fed: jesteśmy dopiero na początku procesu

  (środa, 8-02, 8:50)


 Powell (Fed): jeśli dobre dane z rynku pracy będą się utrzymywać, to docelowy poziom stóp może być wyższy.
Kashkari (Fed): styczniowy silny raport Departamentu Pracy wskazuje, że Bank musi nadal podnosić stopy procentowe.
Niemcy: w grudniu produkcja przemysłowa spadła najbardziej od marca 2022.
Bank Rezerwy Australii podniósł główną stopę procentową o 25 pb. oraz zapowiedział kolejne podwyżki.
Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp NBP oraz wystąpienia publiczne sześciu polityków Fed.


Za nami

   ● [Fed]   We wtorek inwestorzy podążali za narracją płynącą z amerykańskiego banku centralnego, kontynuując zakupy dolara. Jako pierwszy zabrał głos prezes oddziału Fed z Minneapolis Neel Kashkari, który powiedział, że styczniowy silny raport Departamentu Pracy USA wskazuje, iż Bank musi nadal podnosić stopy procentowe. W tym samym tonie wypowiedział się przewodniczący FOMC Jerome Powell zapowiadając wczoraj, że jeśli dobre dane z rynku pracy będą się utrzymywać, to docelowy poziom stóp może być wyższy. Ponadto przyznał, że jesteśmy dopiero na początku procesu dezinflacji. Z kolei makroekonomicznym wsparciem dla zielonej waluty (EUR/USD min. 1,0669) stały się dane nt. bilansu handlu zagranicznego USA, które pokazały mniejszy, niż zakładano wzrost deficytu handlowego w grudniu (-67,4 mld USD vs prognoza -68,5 mld USD; poprzednio -61 mld USD).   ● [DE]   Za to makro-obciążeniem dla konkurencyjnego euro oraz jego sąsiadów z CEE (EUR/PLN max. 4,7765, USD/PLN max. 4,4741) była wiadomość o największym od marca 2022, miesięcznym spadku produkcji przemysłowej w Niemczech (-3,1% m/m w XII vs prognoza -0,6% m/m; poprzednio 0,4%).   ● [RBA]   Oprócz dolara dobrze w G10 radził sobie jego daleki kuzyn z Australii. Popularny „Aussie” zyskał na wartości po tym, jak Bank Rezerwy Australii podniósł główną stopę procentową o 25 pb. (z 3,10% do 3,35%) oraz zapowiedział kolejne podwyżki, czym zaskoczył wielu inwestorów, którzy spodziewali się, że RBA wkrótce zakończy proces normalizacji swojej polityki pieniężnej.

Przed nami
   [RPP]   Dziś krajowy inwestorzy i ekonomiści kierują swoją uwagę na Radę Polityki Pieniężnej, która po południu ogłosi decyzję ws. stóp Narodowego Banku Polskiego. Analitycy banku Goldman Sachs, mając na uwadze łagodniejsze otoczenie zewnętrzne oraz ostatnie wypowiedzi przedstawicieli rządu RP nt. wakacji kredytowych, spodziewają się bardziej gołębiego przekazu z RPP. W takim scenariuszu Rada może posunąć się nawet do formalnego zakończenia cyklu podwyżek NBP, bądź zapowiedzieć ich obniżki. Wówczas należałoby się liczyć z dalszym osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7800, USD/PLN: 4,5000). W przypadku mniej radykalnego podejścia i braku zmian w komunikacie nasz pieniądz mógłby odzyskać część strat poniesionych w tym tygodniu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,4000).   ● [Fed]   Gracze globalni czekają na kolejne wystąpienia publiczne polityków Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej swoje wypowiedzi zaplanowane mają: członek zarządu Fed Michael Barr, wiceprzewodniczący FOMC John Williams, członkini zarządu Fed Lisa Cook, prezes oddziału Fed w Atlancie Raphael Bostic, prezes oddziału Fed w Minneapolis Neel Kashkari oraz członek zarządu Fed Christopher Waller. Głosy za jeszcze co najmniej dwoma podwyżkami stóp i za utrzymaniem ich na wysokim poziomie przez dłuższy czas będą wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0670). Natomiast komentarze o bliskim zakończeniu procesu normalizacji amerykańskich stóp mogłyby zniechęcić inwestorów do zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0770). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.