Przebity balon

 (wtorek, 7-02, 8:50)


 Geopolityka: zestrzelenie przez Amerykanów chińskiego balonu szpiegowskiego zwiększyło napięcie na linii USA-Chiny.
Nikkei: Masayoshi Amamiya może zostać nowym prezesem Banku Japonii.
Sentix: w lutym nastroje inwestorów ze strefy euro są najlepsze od marca ubiegłego roku.
Niemcy: w grudniu zamówienia w przemyśle wzrosły najbardziej od września 2021.
Kalendarz Eko: bilans handlu zagranicznego USA oraz wystąpienie publiczne prezesa Fed.

Za nami
Na rynku walutowym nowy tydzień rozpoczął się pechowo dla złotego (EUR/PLN max. 4,7498, USD/PLN max. 4,4338).   ● [USA-ChRL]   Oprócz wzrostu oczekiwań na kolejne podwyżki stóp ECB i Fed, PLNowi oraz innym walutom EM zaszkodziły obawy przed pogorszeniem stosunków dyplomatycznych pomiędzy USA a Chinami, po zestrzeleniu w weekend przez Amerykanów chińskiego balona szpiegowskiego. Wczoraj wiceminister spraw zagranicznych ChRL Xie Feng powiedział, że „to, co zrobiły USA, poważnie zaszkodziło wysiłkom obu stron i postępom w stabilizowaniu stosunków dwustronnych". Pekin ostrzegł, że może podjąć "dalsze niezbędne reakcje". Wzrost awersji do ryzyka wywołał wyprzedaż na rynkach akcji (DAX: -0,83%, WIG 20: -2,17%, Nasdaq: -1,00%).   ● [BoJ]   Wyjątkiem od tej giełdowej reguły był japoński Nikkei, który wzrósł wczoraj o 0,67% po doniesieniach, że następcą Haruhiko Kurody na stanowisku prezesa Banku Japonii może zostać jego dotychczasowy zastępca Masayoshi Amamiya. Wzrost szans, że BoJ utrzyma ultra-łagodną politykę monetarną zaszkodził jenowi (USD/JPY: +1,13%). W tej sytuacji, szukając bezpiecznego schronienia dla swojego kapitału, inwestorzy wybrali dolara.   ● [Sentix]   Spadek kursu EUR/USD (min. 1,0709) limitował najwyższy od marca 2022 wynik indeksu nastrojów inwestorów ze strefy euro (Sentix: -8 pkt w II vs prognoza -12,8 pkt; poprzednio -17,5 pkt). Dodatkowym makroekonomicznym atutem euro był największy od września 2022, miesięczny wzrost zamówień w niemieckim przemyśle (3,2% m/m vs prognoza 2%; poprzednio: -4,4%).

Przed nami

   ● [Fed]   Dziś największą uwagę inwestorów przykuwa wystąpienie publiczne prezesa Fed, który może skomentować piątkowe, rewelacyjne dane z amerykańskiego rynku pracy. Makro-optymizm Powella może zwiększyć oczekiwania rynku na jeszcze dwie podwyżki stóp i na to, że Fed utrzyma je na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Nota bene byłoby to z korzyścią dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700) oraz ze szkodą dla jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,4500). W przypadku bardziej ostrożnego podejścia przewodniczącego do ostatnich wyników, zielona waluta może stracić na wartości (punkt oporu EUR/USD: 1,0800), a złoty zyskać (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,3500).   ● [RPP, KPO]   Potencjalne zmiany na rynku PLN będą ograniczane oczekiwaniem na konkluzje z rozpoczynającego się dziś, dwudniowego posiedzenia Krajowej Rady Polityki Pieniężnej. PLN czeka także na informacje z Sejmu RP, gdzie dziś rozpocznie się trzydniowe posiedzenie, na którym mogą być procedowane poprawki Senatu do projektu ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowela wedle rządu RP ma wypełnić jeden z kluczowych "kamieni milowych", niezbędnych do odblokowania przez Komisję Europejską funduszy na Krajowy Plan Odbudowy (KPO).   ● [Makro]   Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych na dziś zaplanowano publikacje danych nt. handlu zagranicznego USA. Rynek spodziewa się pogłębienia deficytu handlowego w grudniu z -61,5 mld USD do -68,5 mld USD.  


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.