Wstrzymał podwyżki, ruszył rynkami

  (piątek, 10-02, 8:50)


Niemcy: w styczniu inflacja HICP spadła i była niższa od oczekiwań.
Adam Glapiński (RPP): oceniamy, że obecny poziom stóp procentowych NBP jest właściwy.
Prezes NBP nie uważa, że inflacja jest już opanowana.
USA: ubiegłotygodniowa liczba wniosków o zasiłek była wyższa od prognoz.
Wg Christophera Wallera (Fed) Bank Rezerwy Federalnej musi iść dalej w walce z inflacją.
Kalendarz Eko: Indeks Uniwersytetu Michigan z USA, a także wystąpienia publiczne polityków z ECB (Christine Lagarde) i Fed (Christopher Waller, Patrick Harker).

Za nami
W czwartek nowe dane makroekonomiczne i wypowiedzi polityków centralnych znów wprawiły w ruch rynki finansowe.   ● [EU, EUR, giełdy]   Rano obraz gospodarki Eurolandu poprawiły wstępne wyniki niemieckiej inflacji w styczniu (HICP 9,2% r/r wobec 9,6% miesiąc wcześniej i prognozy na poziomie 10,0%) i prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej. Optymistyczne sygnały ze strefy euro podkręciły nastroje wokół wspólnej waluty (EUR/USD max. 1,0792), a przyzwoite wyniki europejskich spółek giełdowych przełożyły się na wzrost indeksów głównych parkietów na Starym Kontynencie (Stoxx 600: +0,6%, DAX: +0,72%). Czarną owcą w tym gronie okazał się bank Credit Suisse, którego akcje straciły 15% swojej wartości, zaraz po ogłoszeniu olbrzymich strat poniesionych w zeszłym roku.   ● [Ropa]   Topniejący rano dolar nie powstrzymał spadku cen ropy (Brent: -0,69 % do 84,50 USD/bbl; Crude: -0,52 % do 78,06 USD/bbl), które dyskontowały brak większych uszkodzeń instalacji naftowych w wyniku niedawnego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz zaskakujący wzrost komercyjnych zapasów ropy w USA wg EIA (do 455,1 mln baryłek). Niewielki skok wywołało ogłoszenie przez Azerbejdżan braku możliwości dostaw ropy z powodu tzw. siły wyższej, spowodowanej zatrzymaniem pracy tureckich ropociągów.   ● [USA, USD]   Po południu na rynku EUR/USD role się odwróciły. Do natarcia przeszedł dolar wspierany wypowiedziami polityków Fed (EUR/USD min. 1,0717). Głośnym echem odbiła się wypowiedź Christophera Wallera, członka zarządu Fed, który wygłosił opinię, że Bank musi iść dalej w walce z inflacją. Wzrostu wartości amerykańskiej waluty nie powstrzymał, wyższy od prognoz, wynik ubiegłotygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (196 tys., prognoza 191 tys., poprzednio 183 tys.).   ● [NBP]   Na krajowym podwórku, tym który zachwiał rynkiem PLN, był prezes Narodowego Banku Polskiego. Na rutynowej konferencji, po zakończeniu posiedzenia RPP w środę, Adam Glapiński powiedział m.in., że „przesłanki pokazują, że inflacja [w I kwartale] będzie niższa, niż przewidywaliśmy, niż 19,8 proc.”, a „w grudniu inflacja może wynieść 6 proc.”. Ponadto jego zdaniem Tempo wzrostu będzie niskie, ale unikniemy znaczącego wzrostu bezrobocia”. Powiedział także „oceniamy, że obecny poziom stóp procentowych NBP jest właściwy”, jednak nie uważa, że inflacja jest już opanowana. Nieprzekonująca (zdaniem inwestorów) perspektywa krajowej inflacji i brak szans na podwyżki stóp NBP, doprowadziły do spadku wartości złotego (EUR/PLN max. 4,7584, USD/PLN max. 4,4396).

Przed nami

Dziś na radarach inwestorów jest przede wszystkim amerykański indeks Uniwersytetu Michigan oraz kolejne wypowiedzi bankierów centralnych z obu stron Atlantyku.   ● [ECB]   Na pierwszy ogień pójdzie prezes Europejskiego Banku Centralnego. Jeśli jej wypowiedź wpisze się w jastrzębi ton jej poprzedników z tego i ubiegłego tygodnia, to wspólna waluta może przystąpić do kontrataku na pozycje dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0800). Makro i geo-polityczny klimat wokół euro jest nadal pozytywny m.in. za sprawą ostatnich dobrych wiadomości nt. inflacji i aktywności w gospodarce europejskiej oraz wspierającej postawy unijnych przywódców wobec potrzeb militarnych i europejskich aspiracji Ukrainy.   ● [USA]   Na drugi ogień pójdzie publikacja danych Uniwersytetu Michigan o nastrojach amerykańskich konsumentów. Jeśli potwierdzą się optymistyczne prognozy możemy zobaczyć poprawę wskaźnika UM, która mogłaby jeszcze podkręcić zwyżkującą od wczorajszego popołudnia, wartość zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0670). Na koniec dnia usłyszymy jeszcze ostatnie słowo polityków Fed (Christopher Waller, Patrick Harker) w tym tygodniu.   ● [PLN]   Poza podążaniem za rynkiem bazowym, dziś złoty będzie trawił wczorajsze liczne bon mote’y prezesa NBP. Jeśli utwierdzi się w przekonaniu, że inflacja i stopy NBP będą się dalej rozjeżdżać to czeka nas dalsza erozja wartości naszej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,7800, USD/PLN: 4,5000). Natomiast przypływ zaufania do słów Adama Glapińskiego przyniesie korektę na rynku PLN (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,3900). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.