Błąd wg Tyrowicz

 (wtorek, 14-02, 8:50)


 Tyrowicz (RPP): na koniec roku inflacja w Polsce może wynieść ok 10%.
NBP: w grudniu deficyt na rachunku bieżącym był najgłębszy od sierpnia 2022.
Komisja Europejska obniżyła swoją prognozę dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego w Polsce.
Kalendarz Eko: PKB Polski w IV kw. 2022, inflacja CPI w USA oraz wystąpienia publiczne dwóch polityków Fed. 

Za nami
   ● [PLN]   Wczorajszemu oczekiwaniu na dane o inflacji CPI z USA (dziś) i z Polski (jutro) oraz na opinię rzecznika generalnego TSUE ws. kredytów w CHF (w czwartek), towarzyszył dalszy spadek wyceny złotego (EUR/PLN max. 4,7977 tj. najwyżej od 20 października 2022, USD/PLN max. 4,4934). Anty-reklamę PLNowi zrobiła Joanna Tyrowicz z RPP mówiąc, że na koniec roku inflacja w Polsce może wynieść ok 10%. W jej ocenie utrzymywanie stóp procentowych na obecnym poziomie jest „błędem”. Zmartwieniem makroekonomicznym dla naszego pieniądza stały się dane o bilansie płatniczym Polski, które pokazały, że w grudniu deficyt na rachunku bieżącym był najgłębszy od sierpnia 2022 (-2526 mln EUR vs prognoza -1500 mln EUR; poprzednio 313 mln EUR). Innym obciążeniem dla złotego była spadkowa rewizja prognozy Komisji Europejskiej dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego w Polsce (z 0,7% do 0,4%).   ● [CZK]   W Regionie CEE na przeciwnym biegunie znalazła się korona czeska. Waluta naszych południowych sąsiadów zyskała po tym, jak wiceprezes banku centralnego Czech Jan Frait powiedział, że CNB może utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie, jeśli gospodarka będzie się rozwijać zgodnie z oczekiwaniami, a inflacja pozostanie umiarkowana.   ● [USD, CHF]   Straty PLNa zmniejszyła korekta wzrostowa eurodolara (EUR/USD max. 1,0747) spowodowana spadkiem rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie: min. 3,69%). Wśród walut G10 dobrze radził sobie frank szwajcarski. Pieniądz Helwetów zdrożał po wiadomości o najwyższej od września inflacji CPI w Szwajcarii (3,3% r/r w I vs prognoza 2,9%; poprzednio 2,8%), która zwiększyła oczekiwania na kolejne podwyżki stóp SNB. 

Przed nami

   ● [CPI USA]   Walentynki przyniosą publikacje danych o amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych, które pomogą inwestorom nakreślić dalszą ścieżkę normalizacji stóp w USA. Wskaźnik CPI wyższy od prognoz zwiększy oczekiwania na to, że Fed podniesie stopy bardziej i na dłużej, co uraduje posiadaczy dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650) i zasmuci właścicieli walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,5000). Natomiast wynik niższy mógłby ostudzić obecne ultra-jastrzębie nastawienie rynku, powodując straty zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0750) i przynosząc zyski złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,4000).   ● [Fed, GUS]   Okazję do skomentowania dzisiejszych danych o inflacji będą mieć prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej w Dallas (Lorie Logan) oraz w Nowym Jorku (John Williams). Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych na uwagę zasługuje wstępny wynik polskiego PKB za IV kw. 2022. Rynek spodziewa się spadku dynamiki wzrostu gospodarczego z 3,6% r/r do 2,2% r/r, co może osłabić pozycję wyjściową naszego pieniądza przed publikacją kluczowych danych z USA.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.