Makro i geo-regeneracja

 (wtorek, 21-02, 8:50)


 Polska: w styczniu odnotowano wzrost inflacji PPI (w ujęciu miesięcznym) oraz dynamiki przeciętnych wynagrodzeń.
Glapiński (RPP): jest jeszcze za wcześnie na obniżki stóp NBP.
Prezydent USA przyjechał z niezapowiadaną wizytą do Kijowa i spotkał się z prezydentem Ukrainy.
Szwecja: w styczniu inflacja bazowa nieoczekiwanie wzrosła.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA, sprzedaż detaliczna w Polsce, niemiecki indeks ZEW oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych.

Za nami
W poniedziałek na rynku walutowym obserwowaliśmy kontynuację piątkowej korekty wzrostowej złotego (EUR/PLN min. 4,7384, USD/PLN min. 4,4329).   ● [GUS]   Dalszej regeneracji PLNa sprzyjały makro-wiadomości z Polski o wzroście dynamiki przeciętnych wynagrodzeń (z 10,3% r/r do 13,5% r/r) oraz inflacji PPI w styczniu (z 0,6% m/m do 0,8% m/m), które zmniejszyły szanse na tegoroczne obniżki stóp procentowych NBP. Przewodniczący RPP Adam Glapiński przyznał wczoraj, że jest jeszcze za wcześnie na cięcia.   ● [Biden]   Naszą walutę podbudowała również niezapowiedziana wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.   ● [Chiny, Ropa]   Złotemu pomogły też solidne zwyżki na chińskich giełdach (SHC: +2,06%), które związane były z coraz lepszymi wynikami drugiej największej gospodarki świata, dającymi nadzieje na jej solidne, post-pandemiczne odbicie. Perspektywa wzrostu popytu na ropę przez Państwo Środka (jej największego importera na świecie), podbiła ceny czarnego złota (Brent o 1,29%, Crude o 1,40%).   ● [SEK]   Pod świąteczną nieobecność dolara (Dzień Prezydenta w USA) liderem rynku G10 została korona szwedzka. Popularny SEK zyskiwał po wiadomości o niespodziewanym wzroście szwedzkiej inflacji bazowej w styczniu oraz po publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia Riksbanku, który pokazał, że politycy Banku są za kolejnymi podwyżkami stóp procentowych w celu opanowania inflacji. 

Przed nami

   ● [PMI]   Dziś na pierwszym planie wydarzeń ekonomicznych znajdą się dane nt. koniunktury gospodarczej w sektorach przemysłu i usług po wschodniej i zachodniej stronie Atlantyku. W obu przypadkach analitycy spodziewają się jej poprawy. Rzecz jasna wyższe wyniki PMI w Eurolandzie zagrają na konto euro i jego sąsiadów z CEE (punkt oporu EUR/USD: 1,0700; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,4000), a lepsze w USA będą sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600; punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,5000).   ● [GUS, ZEW]   W międzyczasie poznamy jeszcze ważne dane o sprzedaży detalicznej w Polsce, o nastrojach inwestorów w Niemczech (ZEW) oraz o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA.   ● [Giełdy]   Gracze z Wall Street czekają na publikacje wyników finansowych za IV kw. 2022 największych amerykańskich detalistów: Walmart i Home Depot, które mogą dostarczyć nowych wskazówek ws. kondycji konsumentów (a co za tym idzie kierunku inflacji) w USA. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.