Daleki szczyt i czerwona linia

 (poniedziałek, 20-02, 8:50)


 Schnabel (ECB): inflacja może być bardziej trwała, niż obecnie wycenia to rynek.
Rynek terminowy zaczął w pełni wyceniać osiągnięcie szczytu stóp ECB na poziomie 3,75%.
Bowman (Fed): Bank powinien dalej podnosić stopy, aby obniżyć zbyt wysoką inflację.
Kochalski (RPP): jestem "bardzo wstrzemięźliwy", jeśli chodzi o kwestię obniżenia stóp NBP.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń. 

Za nami
W piątek inwestorzy zwiększyli zakłady na kolejne podwyżki ECB i Fed po tym jak politycy obu Banków dali jasno do zrozumienia, że spodziewają się dalszego wzrostu stóp.   ● [ECB]   Członkini zarządu Europejskiego Banku Centralnego Isabel Schnabel ostrzegła, że inflacja może być bardziej trwała, niż obecnie wycenia to rynek. Z kolei jej kolega z Rady Prezesów ECB Francois Villeroy przyznał, że Bank prawdopodobnie podwyższy stopę procentową powyżej 3%. Pod wpływem ich słów rynek terminowy zaczął w pełni wyceniać podniesienie stóp w strefie euro do pułapu 3,75%.   ● [Fed]   Jeszcze wyżej mierzy Bank Rezerwy Federalnej. Prezes oddziału Fed w St. Louis James Bullard opowiedział się ostatnio za podniesieniem przedziału oprocentowania funduszy federalnych do poziomu 5,25-5,50. Jego opinię podzieliła w piątek członkini zarządu Fed Michelle Bowman, która uważa, że Bank powinien dalej podnosić stopy, aby obniżyć „zbyt wysoką” inflację. Kontrakty terminowe wskazują obecnie, że Fed podniesie docelowo stopy do poziomu 5,29% w lipcu i utrzyma je powyżej 5% do końca roku. Perspektywa wyższych stóp w USA sprzyjała dolarowi (EUR/USD min. 1,0613) szkodząc jego rywalom z G10 i EM (EUR/PLN max. 4,7822, USD/PLN max. 4,5017).   ● [RPP]   Pozycji złotego bronił Cezary Kochalski z RPP mówiąc, że na razie jest "bardzo wstrzemięźliwy", jeśli chodzi o kwestię obniżenia stóp NBP. Finalnie po korekcie spowodowanej realizacją dolarowych zysków przed przedłużonym weekendem w USA (w poniedziałek Dzień Prezydenta), rynek walutowy w Nowym Jorku zamknął się w piątek o godzinie 22:00 na poziomie EUR/USD 1,0682, EUR/PLN 4,7564, USD/PLN 4,4475. 

Przed nami
   ● [PL]   Rozpoczynający się tydzień przyniesie wiele publikacji makroekonomicznych z Polski, które pozwolą nam ocenić jak krajowa gospodarka zaczęła nowy rok. Już dziś poznamy styczniowe dane nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej oraz przeciętnych wynagrodzeń, jutro nt. sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej, a w środę aktualne nastoje konsumentów. Gorsze od prognoz wyniki zwiększą obawy przed recesją, co pogrąży złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,5000), zaś lepsze poprawią jego rokowania (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,4000).   ● [Rynki światowe]   Gracze globalni czekają na ogłoszenie jutrzejszych indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu i USA oraz na publikacje protokołu z ostatniego posiedzenia Fed (w środę). Do tego czasu zmiany na rynku EUR/USD będą ograniczać najbliższe bariery techniczne: punkt wsparcia: 1,0600; punkt oporu: 1,0700. W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić nowe doniesienia dot. napięć geopolitycznych pomiędzy USA i Chinami wokół „kryzysu balonowego” oraz ewentualnych dostaw chińskiej broni dla Rosji. W piątek minie równo rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.