ECB zrobi wszystko co konieczne do 2024?

  (wtorek, 28-02, 8:50)


 Rynek swapów: stopy procentowe ECB osiągną szczyt na poziomie 3,9% w lutym 2024.
 Lagarde (ECB): Bank zrobi wszystko co konieczne, aby przywrócić inflację do 2-procentowego celu.
 USA: w styczniu zamówienia na dobra trwałego użytku zanotowały największy miesięczny spadek od kwietnia 2020.
Unia Europejska oraz Wielka Brytania osiągnęły porozumienie w sprawie umowy po Brexicie dla Irlandii Północnej.
 Kalendarz Eko: finalne dane nt. PKB PL w IV kw.'22 oraz amerykański indeks zaufania konsumentów Conference Board.


Za nami
● [ECB]   W poniedziałek inwestorzy zaczęli obstawiać, że stopy procentowe w strefie euro osiągną szczyt dopiero w przyszłym roku. Zachęciły ich do tego jastrzębie komentarze polityków Europejskiego Banku Centralnego, w tym samej prezes. Lagarde zadeklarowała wczoraj, że ECB zrobi wszystko co konieczne, aby przywrócić inflację do 2-procentowego celu. Z kolei członek Rady Prezesów Banku Boris Vujčić przyznał, że rynek słusznie wycenia 50-punkową podwyżkę w marcu. Pod wpływem tych wypowiedzi rynek swapów wycenił docelowy poziom oprocentowania w ECB na 3,9% w lutym 2024, podczas gdy jeszcze kilka tygodni temu wskazywał ich pik na 3,5% w lipcu br. Taka percepcja wywindowała rentowność 10-obligacji niemieckich do najwyższego pułapu od 2011 roku (max. 2,594%).   ● [EUR, GBP, USD]   Naturalną reakcją rynku walutowego na przewidywania wyższych stóp w €Z był wzrost wartości euro (EUR/USD max. 1,0620). Wśród walut G10 dobrze radził sobie także funt. Kurs GBP/USD powrócił powyżej granicy 1,20 (max. 1,2068) po informacji, że Wielka Brytania i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy po Brexicie dla Irlandii Północnej. Jednocześnie obciążeniem dla konkurencyjnego dolara stała się wiadomość o największym od kwietnia 2020, miesięcznym spadku zamówień na dobra trwałego użytku w USA (-4,5% m/m w I vs prognoza -3,9%; poprzednio 5,1%).   ● [PLN]   Na fali przepływu kapitału ze Stanów do Europy skorzystały także waluty Regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym złoty (EUR/PLN min. 4,7110, USD/PLN min. 4,4367). 

Przed nami

   ● [Kalendarz Eko]   Dziś na makroekonomicznej agendzie inwestorów znajdują się dane z Polski oraz z USA.   ● [PL]   Już o godzinie 9:00 krajowe Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikuje lutowe wskaźniki przedstawiające koniunkturę w krajowej gospodarce oraz tendencje na rynku pracy. Godzinę później (tj. o g 10:00) Główny Urząd Statystyczny poda finalny wynik polskiego PKB w IV kw. Lepsze od prognoz dane mogłyby ośmielić inwestorów do większych zakupów złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,4000), a gorsze zniechęcić ich do tego (punkty oporu EUR/PLN: 4,8000, USD/PLN: 4,5000).   ● [USA]   Za granicą najwięcej emocji budzi ogłoszenie amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów - Conference Board. Jego prognozowany wzrost w lutym (z 107,1 pkt w I do 108,5 pkt) mógłby wzmocnić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0530), zaś ewentualny spadek go osłabi (punkt oporu EUR/USD: 1,0630). Spośród pozostałych informacji z największej gospodarki świata poznamy jeszcze wskaźniki: cen domów i nieruchomości, Chicago PMI oraz Fed z Richmond.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.