Bankructwo 16-tej kategorii?

 (poniedziałek, 13-03, 8:50)


 Rynek pracy USA: w lutym stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła, a dynamika wzrostu wynagrodzeń niespodziewanie spadła.
Upadek Silicon Valley Bank to największe bankowe bankructwo od czasu kryzysu finansowego w 2008.
Rynek długu USA: rentowność 10–letnich obligacji zanotowała największy dzienny spadek od czterech miesięcy.
Wall Street: amerykańskie indeksy giełdowe mają za sobą najgorszy tydzień w tym roku.
Kalendarz Eko: w tym tygodniu inflacja CPI w USA (wtorek) i w Polsce (środa), amerykańska sprzedaż detaliczna (środa) oraz decyzja ECB ws. stóp procentowych (czwartek). 

Za nami
   ● [Raport DP]   Piątkowa wiadomość o niespodziewanym spadku dynamiki wzrostu wynagrodzeń w USA (0,2% m/m w II'23 vs prognoza 0,3%; poprzednio 0,3%) sugeruje, że presja inflacyjna słabnie, co może zniechęcić Fed do przyspieszenia tempa podwyżek stóp. Dodatkowym argumentem dla FOMC za mniejszym ruchem w marcu była informacja o zaskakującym wzroście amerykańskiej stopu bezrobocia w lutym (3,6% vs prognoza 3,4%; poprzednio 3,4%). Pod wpływem tych publikacji indeks CME Group FedWatch, opisujący prawdopodobieństwo 50-punktowej podwyżki, w przyszłym tygodniu stopniał z 68,3% do 17%.   ● [Obligacje, Giełdy]   Ostudzenie oczekiwań wobec Fedu oraz upadek Silicon Valley Banku (16-go największego banku w USA pod względem posiadanych aktywów) podkopały rentowności amerykańskich obligacji. W efekcie dochodowość dziesięciolatków stopniała o ponad 22 punkty bazowe (min. 3,70%), notując największy dzienny spadek od czterech miesięcy. Największe bankowe bankructwo od czasu kryzysu finansowego w 2008 wystraszyło również inwestorów z Wall Street (DJIA: -1,07%, S&P 500: -1,45%, Nasdaq: -1,76%). W efekcie amerykańskie indeksy giełdowe mają za sobą najgorszy tydzień w tym roku.   ● [USD, PLN]   Perspektywa utrzymania wolniejszego procesu zaostrzenia polityki pieniężnej w USA oraz obawy przed negatywnym wpływem plajty SVB na amerykański sektor bankowy pogrążyły dolara (EUR/USD max. 1,0737). Część kapitału z jego sprzedaży została zainwestowana w wyżej oprocentowane waluty rynków wschodzących, w tym w złotego (EUR/PLN min. 4,6676, USD/PLN min. 4,3499). Zyski EM i straty USD limitowało większe od oczekiwań zatrudnienie w amerykańskim sektorze pozarolniczym w poprzednim miesiącu (311 tys. vs prognoza 205 tys.; poprzednio 504 tys.).

Przed nami
   ● [Scenariusze na dziś]   Pusty Kalendarz Eko w dniu dzisiejszym powoduje, że inwestorzy skupiają już całą swoją uwagę na jutrzejszej publikacji arcyważnych danych o amerykańskiej inflacji CPI. Gra na jej dalszy wzrost w lutym (m/m) oraz na większą podwyżkę stóp Fed w marcu (tj. o 50 pb.), zapewni dolarowi lepszą pozycję startową przed ogłoszeniem wyników (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650), w stosunku do jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,5000). Z kolei pozycjonowanie pod spadek dynamiki amerykańskich cen i tym samym pod mniejszą podwyżkę oprocentowania funduszy federalnych (tj. o 25 pb.), wpłynie in-minus na zieloną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,0750) i in-plus na złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,4500).   ● [Eko-tydzień]   Oprócz amerykańskiego wskaźnika CPI, w tym tygodniu poznamy jeszcze kolejne dane z USA: o inflacji PPI, sprzedaży detalicznej (w środę), produkcji przemysłowej i o nastrojach konsumentów (w piątek), a także decyzję ECB ws. stóp procentowych (w czwartek). Gorącym tematem pozostaje upadek Silicon Valley Banku i jego reperkusje. Swoje nadzwyczajne posiedzenie zwołał dziś w tej sprawie Bank Rezerwy Federalnej.  

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.