Powrót do 2008

  (piątek, 17-03, 8:50)


 ECB podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od października 2008.
Credit Suisse otrzymał pożyczkę od Szwajcarskiego Banku Narodowego, która ma pomóc w zapobiegnięciu globalnemu kryzysowi ekonomicznemu.
Kotecki (RPP): wg obecnej projekcji NBP nie ma warunków do obniżki stóp do końca 2025.
NBP: w styczniu nieoczekiwanie odnotowano nadwyżkę na rachunku bieżącym.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w USA oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan. 

Za nami
W czwartek inwestorzy podążali za sygnałami z europejskiego sektora bankowego.   ● [CS, SNB]   Rano nastroje na rynkach poprawiła wiadomość, że Credit Suisse otrzymał od Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) pożyczkę w wysokości 50 miliardów franków, która ma pomóc w zapobiegnięciu globalnemu kryzysowi ekonomicznemu. Pod wpływem tej informacji ceny akcji SC odbiły o 19%. Część strat odrobili także przegrani środowej sesji FX: frank, euro oraz złoty (EUR/PLN min. 4,6921, USD/PLN min. 4,4010).   ● [RPP]   Lokalnie naszej walucie dopomógł komentarz Ludwika Koteckiego z RPP, który uważa, że wg obecnej projekcji NBP nie ma warunków do obniżki stóp do końca 2025. W tym kontekście warto odnotować, że wg wczorajszej publikacji GUS, w lutym inflacja bazowa wzrosła do 12% r/r (z 11,7% w styczniu). Makroekonomicznym atutem naszego pieniądza stały się też dane NBP o bilansie płatniczym Polski, które pokazały, że w styczniu nieoczekiwanie odnotowano nadwyżkę na polskim rachunku bieżącym (+1429 mln EUR vs prognoza -1000 mln EUR; poprzednio -2526 mln EUR).   ● [ECB]   Z kolei monetarnym wsparciem dla wspólnej waluty stała się decyzja Europejskiego Banku Centralnego o 50-punktowej podwyżce stóp w strefie euro (z 3% do 3,5% tj. do najwyższego poziomu od października 2008). Jednak zyski wspólnej waluty zmniejszył sygnał ECB, że kolejne podwyżki będą zależne od napływających danych.   ● [USA]   Zwyżkę kursu EUR/USD (max. 1,06..) limitowały także pro-dolarowe wiadomości z amerykańskiej gospodarki o nadspodziewanym spadku nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu oraz o zaskakującym wzrośnie wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów domów w lutym (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Zielonej walucie pomógł też news, że bank JP Morgan Chase stoi na czele bankowego konsorcjum gotowego ulokować 30 mld USA, w pogrążonym w kłopotach First Republic Bank (DJIA: +1,28%).

Przed nami

   ● [Kalendarz Eko]   Dziś na makroekonomicznej agendzie inwestorów znajdują się ważne dane z USA nt. produkcji przemysłowej w lutym oraz nastrojów konsumentów w marcu (indeks Uniwersytetu Michigan).   ● [Scenariusze]   Kolejne lepsze wyniki z gospodarki amerykańskiej zwiększą prawdopodobieństwo podwyżki stóp Rezerwy Federalnej i w ten sposób zagrają na konto dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600), a więc przeciw jego rywalom z koszyka G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu: EUR/PLN 4,7300, USD/PLN 4,5000). Z kolei gorsze dane zza oceanu podważą ten scenariusz i przyniosą odwrotną reakcję rynku walutowego dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0700) i złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,6700, USD/PLN 4,4000).   ● [HICP, CS]   Dociekliwi eko-obserwatorzy powinni zwrócić uwagę na dzisiejszą publikację finalnych danych o inflacji HICP w strefie euro. Wstępne pokazały jej spadek z 8,6% r/r w styczniu do 8,5% w lutym. Języczkiem u wagi rynkowej pozostaje rozwój stacji wokół zagrożonego upadkiem banku Credit Suisse. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.