Ryzyko w 3D

  (poniedziałek, 27-03, 8:50)


 Rynek CDS: w piątek odnotowano największy w historii Deutsche Banku, dzienny wzrost kosztów ubezpieczenia od ryzyka jego niewypłacalności.
Bloomberg: Polsce grozi utrata 75 miliardów euro z Funduszy Spójności, jeśli Trybunał Konstytucyjny nie zatwierdzi nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
Barkin, Bostic i Bullard z Fed wyrazili przekonanie, że amerykańskiemu systemowi bankowemu nie grozi kryzys płynności.
Putin: Rosja umieści na Białorusi taktyczną broń jądrową.
Kalendarz Eko: wskaźnik Ifo z Niemiec oraz indeks Fed z Dallas dla przemysłu.

Za nami
   ● [DB, UBS]   W piątek wzrosły obawy o stabilność europejskiego sektora bankowego. Ich odzwierciedleniem był największy w historii Deutsche Banku dzienny wzrost kosztów ubezpieczenia od ryzyka jego niewypłacalności. Najwyższe od czterech lat prawdopodobieństwo upadku DB obniżyło wartość jego akcji o 15%. Kolejnym źródłem niepokoju o system bankowy na Starym Kontynencie był news agencji Bloomberga, że szwajcarski UBS, który niedawno przejął Credit Suisse, stał się przedmiotem śledztwa amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości. Wzrost ryzyka rozprzestrzeniania się kryzysu bankowego wywołał wyprzedaż europejskich akcji (DAX: -1,66%, WIG20: -2,09%) oraz walut. Nie mniejszym zmartwieniem dla inwestorów z GPW i rynku złotego (EUR/PLN max. 4,6990, USD/PLN max. 4,3799) były doniesienia Bloomberga, że Polsce grozi utrata 75 miliardów euro z Funduszy Spójności, jeśli Trybunał Konstytucyjny nie zatwierdzi nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.   ● [PMI]   Makroekonomicznym obciążeniem dla PLNa oraz EUR były mieszane wyniki indeksów PMI dla Eurolandu w marcu, wyższe w usługach, ale niższe w przemyśle. Za to bezpiecznemu dolarowi (EUR/USD min. 1,0713) dobrą makro-reklamę zrobiły lepsze od prognoz wartości analogicznych wskaźników dla obu tych sektorów gospodarki USA (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Wzmożony popyt na bezpieczne aktywa oraz wzrost oczekiwań na wstrzymanie cyklu podwyżek stóp Fed w maju obniżyły rentowność dwuletnich obligacji skarbowych USA o około 3,5 punktu bazowego do 3,7709%.   ● [Fed]   Nastroje na rynkach poprawiły nieco komentarze Barkina, Bostica i Bullarda z Banku Rezerwy Federalnej, którzy wyrazili przekonanie, że amerykańskiemu systemowi bankowemu nie grozi kryzys płynności (DJIA: +0,41%).

Przed nami
   ● [IFO]   Ostatni tydzień marca rozpocznie się od publikacji indeksu Ifo, który zobrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, gdyż jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji największej europejskiej gospodarki. Słabym prognostykiem dla euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,4000) są ubiegłotygodniowe wiadomości o gwałtownym spadku oczekiwań analityków ws. sytuacji ekonomicznej w Niemczech (ZEW) oraz o pogłębieniu regresu w niemieckim sektorze przemysłu w marcu (PMI). W przypadku, gdyby jednak przedsiębiorcy za Odrą wykazali się większym optymizmem waluty EU mogą odzyskać chociaż część piątkowych strat (punkt oporu EUR/USD: 1,0800; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,3000). W dalszej części dnia poznamy marcową wartość indeksu Fed z Dallas dla przemysłu.   ● [Hit tygodnia]   Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym tego tygodnia będzie piątkowa publikacja amerykańskiej inflacji PCE core, która jest ważną miarą zmian cen konsumpcyjnych, istotnie wpływającą na monetarne decyzje polityków Banku Rezerwy Federalnej. Inwestorzy pozostają wciąż wyczuleni na nowe informacje nt. kondycji amerykańskiego oraz europejskiego sektora bankowego. Nie można także zapominać o monitowaniu sytuacji wojennej i geopolitycznej związanej z wojną toczącą się w Ukrainie. W sobotę Putin zapowiedział, że Rosja umieści na Białorusi taktyczną broń jądrową. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.