Post w lutym

 (środa, 22-03, 8:50)


 Yellen: w razie potrzeby rząd USA zabezpieczy wszystkie depozyty w amerykańskich bankach.
Polska: w lutym sprzedaż detaliczna (liczona w cenach stałych) spadła najbardziej od stycznia 2021.
Niemcy: w marcu nastroje ekonomiczne się pogorszyły nadspodziewanie.
USA: sprzedaż domów na rynku wtórnym była w lutym najwyższa od września 2022.
Kalendarz Eko: nastroje konsumentów w Polsce oraz decyzja FOMC ws. stóp procentowych Fed. 


Za nami

   ● [Banki]   Mimo utrzymujących się obaw o kondycję sektora bankowego, inwestorzy stali się ostrożnie optymistyczni. Za dobrą monetę wzięli zarówno niedzielne przejęcie Credit Suisse przez UBS, jak i wczorajszą wypowiedź amerykańskiej sekretarz skarbu Janet Yellen, która zadeklarowała, że w razie potrzeby rząd USA zabezpieczy wszystkie depozyty w amerykańskich bankach. Klimat inwestycyjny poprawiła także informacja, że w poniedziałek banki komercyjne pożyczały tylko małe kwoty z dolarowej linii swapowej, udostępnionej przez Bank Rezerwy Federalnej, co sugeruje, że stres klientów i związane z nim potrzeby finansowania banków były niewielkie. Spadek ryzyka wybuchu globalnego kryzysu finansowego sprzyjał zakupom akcji (UBS: +11,94%, First Republic Bank: +29,56%) oraz bardziej ryzykownych walut, w tym złotego.   ● [GUS]   Zyski PLNa (EUR/PLN min. 4,6791, USD/PLN min. 4,3450) limitował jednak największy od stycznia 2021 spadek polskiej sprzedaży detalicznej w lutym (-5% r/r w cenach stałych vs prognoza -1,5%; poprzednio -0,3%). Makroekonomicznym pocieszeniem dla naszego pieniądza stał się najwyższy od maja 2022 wzrost krajowej produkcji budowlano-montażowej w poprzednim miesiącu (6,6% r/r vs prognoza 1,2%; poprzednio 2,4%).   ● [USD, EUR]   Na drugim biegunie FX znalazł się bezpieczny dolar, któremu szkodziła niepewność związana z nieoczywistym wynikiem dzisiejszego posiedzenia Fed (prawdopodobne scenariusze opisaliśmy dalej w części Przed nami). Zwyżkę kursu EUR/USD (max. 1,0788) ograniczyły makro-wiadomości o nadspodziewanym spadku indeksu nastrojów ekonomicznych w Niemczech (ZEW: 13 pkt w III vs prognoza 16,5 pkt; poprzednio 28,1 pkt) oraz o najwyższej od września 2022 sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA (4,58 mln w II vs prognoza 4,19 mln; poprzednio 4 mln).

Przed nami
   ● [Fed]   Światła wszystkich ekonomicznych reflektorów są dziś zwrócone na Bank Rezerwy Federalnej, który wieczorem zakończy swoje posiedzenie poświęcone polityce pieniężnej USA. Z powodu ostatnich turbulencji w sektorze bankowym i obowiązującego w Fed blackout'u (tj. zakazu publicznych wypowiedzi członków FOMC na 10-dni przed każdym posiedzeniem Komitetu) analitycy są bardzo podzieleni ws. dzisiejszej decyzji.   ● [Scenariusze]   Na przykład ekonomiści Morgan Stanley uważają, że "FOMC podniesie stopy procentowe o 25 punktów bazowych i zasygnalizuje podwyższoną niepewność co do dalszych ruchów. W komunikacie dodany zostanie fragment, że FOMC uważnie obserwuje warunki finansowe, a także, że dalsza podwyżka stóp byłaby właściwa". Realizacja takiego scenariusza powinna umocnić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700) i tym samym osłabić jego konkurentów z koszyka G10 oraz z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,4000). Z kolei analitycy Goldman Sachs sądzą, że wobec upadków SVB i Signature Banku oraz trudnej sytuacji amerykańskich banków regionalnych, Fed wstrzyma cykl podwyżek stóp, co rzecz jasna byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0800), a więc pozytywne m.in. dla złotego (punkty wparcia EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,4000).   ● [GUS]   Makro-wyzwaniem dla PLNa będzie ogłoszenie przez GUS wskaźników nastrojów polskich konsumentów BWUK i WWUK.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.