Cykl braku podwyżek

  (piątek, 10-03, 8:50)


 Glapiński (NBP)RPP nie zakończyła formalnie cyklu podwyżek stóp procentowych.
★ USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najwyższa w tym roku.
 Agencja Standard & Poor's obniżyła perspektywę "śmieciowego" ratingu RPA z pozytywnej na stabilną.
Bank Japonii utrzymał parametry swojej ultra-luźnej polityki pieniężnej bez zmian.
 Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA. 

Za nami
Wczorajsza sesja walutowa rozgrywała się globalnie wokół nowych danych z rynku pracy USA oraz lokalnie wokół konferencji prezesa NBP.   ● [USA]   Amerykański raport jobless claims pokazał, że w poprzednim tygodniu ilość osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem była najwyższa od grudnia ubiegłego roku (211 tys. vs prognoza 195 tys.; poprzednio 190 tys.). W dodatku liczba kontynuowanych wniosków wzrosła w analogicznym okresie do najwyższego poziomu od stycznia 2022 (1,718 mln vs prognoza 1,66 mln; poprzednio 1,649 mln). Odpowiedzią rynku walutowego na te informacje był spadek wyceny dolara. Kurs EUR/USD wzrósł do max. 1,0600, a rynek USD/PLN spadł do min. 4,4133.   ● [PL]   Zniżce wartości zielonej waluty w relacji do złotego sprzyjały słowa prezesa NBP – Adama Glapińskiego, że RPP formalnie nie zakończyła cyklu podwyżek stóp procentowych. Przewodniczący poinformował też, że Rada zacznie obniżać stopy kiedy będzie pewna, że inflacja zmierza szybko do celu NBP. Mimo tych słów kurs EUR/PLN wzrósł wieczorem do max. 4,6928, gdyż inwestorzy zaczęli wyprzedawać akcje (DJIA: -1,65%, S&P 500: -1,84%, Nasdaq: -2,05%) oraz krypto-waluty (Bitcoin: -6,63%), z powodu obaw przed upadkiem amerykańskich banków: Silvergate Capital oraz SVB.   ● [EM]   Na rynkach wschodzących negatywnie wyróżnił się południowoafrykański rand, który tracił na wartości po tym, jak agencja Standard & Poor's obniżyła perspektywę oceny kredytowej Republiki Południowej Afryki z pozytywnej na stabilną, odbierając RPA nadzieje na szybkie odzyskanie ratingu inwestycyjnego. Wśród walut EM tracił także juan, gdyż najniższa od roku inflacja CPI w Chinach (1% r/r w II) wzbudziła wątpliwość co to tempa ożywienia gospodarczego w Państwie Środka. 

Przed nami

   ● [Raport DP]   Ekonomicznym hitem dzisiejszej sesji będzie publikacja raportu Departamentu Pracy USA. We wtorek atmosferę wokół tego wydarzenia podgrzał prezes Fed, który zapowiedział, że stopy procentowe mogą wzrosnąć wyżej i szybszej, jeśli dzisiejsze dane nie pokażą ochłodzenia koniunktury na rynku pracy.   ● [Scenariusze]   Można więc założyć, że lepsze od prognoz wyniki NFP (> 205 tys.) i stopy bezrobocia (< 3,4%) zwiększą oczekiwania rynku na 50-punktową podwyżkę w marcu, co byłoby korzystne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500) oraz szkodliwe dla jego rywali z G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,5000). Natomiast niższe zatrudnienie oraz wyższe bezrobocie mogłyby zachęcić FOMC do utrzymania 25-punktowego tempa normalizacji amerykańskich stóp, co z kolei byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0600), a więc pozytywne dla złotego i jego kompanów z EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,4000).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.