Odosobnione, okropne przypadki

 (czwartek, 30-03, 8:50)


 Lane (ECB): zakładam, że napięcia w sektorze bankowym uspokoją się i potrzebne będą kolejne podwyżki stóp.
Kazimir (ECB): Bank powinien dalej podnosić stopy, choć może w wolniejszym tempie.
Niemcy: indeks zaufania niemieckich konsumentów (GfK) osiągnął najwyższą wartość od lipca 2022.
Barr (Fed): amerykański system bankowy jest „zdrowy i odporny”.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu, inflacja CPI w Niemczech, finalny PKB USA w IV kw. 2022 oraz amerykański raport jobless claims.


Za nami
Wczorajszy dzień dostarczył inwestorom nowych argumentów do zakupu euro (EUR/USD max. 1,0871, EUR/PLN max. 4,6898).   ● [ECB]   W drużynie wspólnej waluty zagrali Lane i Kazmir z Europejskiego Banku Centralnego, którzy opowiedzieli się za dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej w strefie euro. Główny ekonomista ECB Philip Lane powiedział, że w bazowym scenariuszu spodziewa się, że napięcia w sektorze bankowym uspokoją się i potrzebne będą kolejne podwyżki stóp. W podobnym tonie wypowiedział się członek Rady Prezesów ECB Peter Kazimir, który uważa, że mimo zawirowań w sektorze finansowym, Bank powinien kontynuować podwyższanie stóp procentowych, choć może w wolniejszym tempie.   ● [DE]   Dodatkowym, makroekonomicznym atutem wspólnej waluty stał się najwyższy od lipca 2022 wynik indeksu zaufania niemieckich konsumentów wg GfK (-29,5 pkt vs prognoza -29,2 pkt.; poprzednio: -30,6 pkt).   ● [UBS]   Wodą na młyn zwolenników euro był także mikro-news, że UBS zatrudnił swojego byłego CEO Sergio Ermotti'ego do kierowania integracją przejętego niedawno Credit Suisse. Wybór dyrektora zarządzającego, który z sukcesem zreorganizował bank po kryzysie w 2008, ucieszył giełdy (DAX: +1,23%, WIG20: +0,66%).   ● [USD]   Na Wall Street (DJIA: +1,00%) oraz wokół dolara (USD/PLN max. 4,3317) nastroje poprawił Michael Barry z Fed, który zapewnił, że amerykański system bankowy jest „zdrowy i odporny”. Wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej ds. nadzoru powiedział na forum Senackiej Komisji Bankowej USA, że problemy Silicon Valley Banku wynikały z „okropnego” zarządzania ryzykiem, co wskazuje, że był to odosobniony przypadek.

Przed nami
   ● [KE]   Dziś dowiemy się jak ostatnie zawirowania w sektorze bankowym wpływają na nastoje w gospodarce strefy euro. Informacji w tej sprawie dostarczą nam wskaźniki Komisji Europejskiej, które prognozują kierunek i tempo rozwoju gospodarczego Eurolandu. Ich spadek mógłby zmartwić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,4000), zaś wzrost dodałby im animuszu (punkt oporu EUR/USD: 1,0900; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,3000).   ● [DE]   Dodatkowym makroekonomicznym wyzwaniem dla wspólnej waluty będą dane z Niemiec o inflacji CPI w marcu. Materializacja prognozowanego spadku może zwiększyć oczekiwania na zmniejszenie tempa podwyżek stóp ECB w maju.   ● [USA]   Z kolei dolar czeka na ogłoszenie finalnego wyniku wzrostu gospodarczego USA w IV kw. 2022 oraz na informacje nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu. PKB powyżej 2,7% p.a oraz jobless claims poniżej spodziewanych 195 tys. mogłyby przywrócić popyt na zieloną walutę. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.