Topnieją nadmiarowe zyski złotego

  (piątek, 3-03, 8:50)


 Euroland: w lutym inflacja bazowa nieoczekiwanie wzrosła.
Lagarde (ECB): w marcu potrzebna jest kolejna 50-punktowa podwyżka stóp.
Sasin: rząd RP pracuje nad podatkiem od nadmiarowych zysków od spółek górniczych i paliwowych.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych niespodziewanie spadła.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla sektora usług Eurolandu i USA, inflacja PPI w strefie euro oraz wystąpienia publiczne czterech polityków Fed. 

Za nami
  ● [Z, ECB]   Wczorajsza wiadomość o niespodziewanym wzroście inflacji bazowej w Eurolandzie zwiększyła presję na ECB ws. utrzymania agresywnego tempa podwyżek stóp. W lutym ceny konsumpcyjne z wyłączeniem żywności i energii podskoczyły w strefie euro do 5,6% (najwyżej w historii bloku) z 5,3% r/r (w styczniu), podczas gdy rynek spodziewał się, że pozostały one na poziomie z poprzedniego miesiąca. Jeszcze przed ogłoszeniem tych danych prezes ECB Christine Lagarde powiedziała, że w marcu potrzebna jest kolejna 50-punktowa podwyżka stóp.   ● [PL]   Na inwestorów z rynku PLN deprymująco oddziaływały również słowa wicepremiera RP Jacka Sasina, że Rząd pracuje nad podatkiem od nadmiarowych zysków, od spółek górniczych i paliwowych. Pod wpływem tej wypowiedzi ceny akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) oraz Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) stopniały odpowiednio o 5,94% i 4,39%. W efekcie nasz WIG20 był wczoraj jednym z najsłabszych indeksów giełdowych na świecie (-2,07%).   ● [USA]   Na dodatek złotemu zaszkodziła (EUR/PLN max. 4,7019, USD/PLN max. 4,4438) korekta wzrostowa dolara. Kurs EUR/USD powrócił poniżej granicy 1,06 (min. 1,0576) po informacjach z USA o nieoczekiwanym spadku liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (190 tys. vs prognoza 195 tys.; poprzednio 192 tys.) oraz o zaskakującym wzroście jednostkowych kosztów pracy w IV kwartale 2022 (3,2% k/k vs prognoza 1,5%; poprzednio 2%). Wg analityków Bloomberga wczorajszy raport jobless claims jest kolejnym dowodem napiętej sytuacji na amerykańskim rynku pracy, co wg nich jest ważkim argumentem dla Fed za dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej w USA. Szyki zielonej walucie popsuł Bostic z FOMC mówiąc, że Komitet może "gdzieś latem" zawiesić cykl normalizacji stóp .

Przed nami

Dziś zobaczymy zaktualizowany obraz koniunktury w sektorze usług po obu stronach Atlantyku.   ● [Z]   Oprócz finalnych wartości lutowych indeksów PMI dla tego sektora we Francji, w Niemczech i w całej strefie euro, po raz pierwszy poznamy analogiczne wskaźniki za poprzedni miesiąc dla Hiszpanii i Włoch. Przypomnijmy, że wstępne dane z Eurolandu pokazały poprawę aktywności. Kolejne budujące wyniki zwiększą nadzieje, że gospodarce europejskiej uda się uniknąć recesji, co byłoby z korzyścią dla euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0650) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,6500, USD/PLN 4,3500). Dodatkowym wyzwaniem dla wspólnej waluty będzie ogłoszenie danych o inflacji PPI w strefie euro, gdyż rynek spodziewa się jej spadku w styczniu.   ● [USA]   Z kolei dolar czeka na publikacje indeksu ISM dla sektora usług USA, który odpowiada za około 80% amerykańskiego PKB oraz na wystąpienia publiczne czterech polityków FOMC. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: Lorie Logan, Raphael Boostic, Michelle Bowman i Tom Barkin. Wyższa aktywność w biznesie oraz jastrzębie komentarze bankierów Fed (sygnalizujące wyższe stopy na dłużej) zagrają na konto dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0570), a więc przeciw jego rywalom z G10 i EM (punkty oporu: EUR/PLN 4,7500, USD/PLN 4,4500). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.