Wielkie szwajcarskie sprzątanie

  (poniedziałek, 20-03, 8:50)


 Uniwersytet Michigan: w marcu roczne oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów są najniższe od dwóch lat.
USA: w lutym produkcja przemysłowa nieoczekiwanie pozostała na poziomie styczniowym.
Wall Street Journal: analitycy znaleźli 186 banków, które mogą być podatne na ryzyko podobne jak Silicon Valley Bank.
Credit Suisse zostanie wykupiony przez bank UBS za 3,2 mld USD.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń, a także bilans handlu zagranicznego Eurolandu.

Za nami
   ● [USA]   Piątkowe wiadomości o najniższych od kwietnia 2021 oczekiwaniach inflacyjnych amerykańskich konsumentów (3,8% r/r) oraz o pierwszym od czterech miesięcy pogorszeniu ich nastrojów zmniejszyły szansę marcowej podwyżki stóp Fed. Dodatkowym argumentem dla FOMC za wstrzymaniem cyklu normalizacji amerykańskiej polityki pieniężnej stała się informacja o stagnacji produkcji przemysłowej w USA (0% m/m w II vs prognoza 0,2%; poprzednio 0,3%). Pod wpływem tych publikacji indeks FedWatch, mierzący prawdopodobieństwo środowej podwyżki stóp o 25 pb. spadł do 48,7% (z 83,4% w piątek rano). Naturalną reakcją rynku walutowego na te przewidywania było osłabienie dolara (EUR/USD max. 1,0690), na czym skorzystali jego konkurenci z grupy G10 i rynków wschodzących (EUR/PLN min. 4,6895, USD/PLN min. 4,3975).   ● [Banki]   Dodatkowym obciążeniem dla zielonej waluty były utrzymujące się obawy o kondycję amerykańskiego sektora bankowego. Wall Street Journal podał, że analitycy znaleźli 186 banków, które mogą być podatne na podobne ryzyko jak upadły Silicon Valley Bank. Groźba czarnego scenariusza a’la SVB sprawiła, że inwestorzy powrócili do wyprzedaży akcji. Walory amerykańskiego First Republic Banku stopniały w piątek o 32,8%, a w całym poprzednim tygodniu aż o 72%.   ● [Ropa, złoto]   Wzrost ryzyka wystąpienia globalnej recesji obniżył ceny ropy. Jej odmiana Brent spadła w piątek o 2,32%, zaś w całym poprzednim tygodniu aż o 12%. W tej sytuacjiszukając bezpiecznego schronienia dla swojego kapitału, inwestorzy kupowali bezpieczne złoto, które ma za sobą najlepszy tydzień od czasu pandemicznego marca 2020.

Przed nami
   ● [GUS]   Poniedziałek przyniesie publikacje danych z Polski nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w lutym. Wyższe od prognoz wyniki mogą zapewnić złotemu udany początek tygodnia (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,4000). W przypadku niższych danych nasza waluta może zaliczyć falstart (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,5000).   ● [€Z]   Za granicą jedyna warta odnotowania publikacja w dniu dzisiejszym to bilans handlu zagranicznego Eurolandu. Rzecz jasna pogłębienie deficytu może zaszkodzić wspólnej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600), natomiast jego zmniejszenie jej pomóc (punkt oporu EUR/USD: 1,0700).   ● [Fed]   Kluczowym wydarzeniem ekonomicznym rozpoczynającego się tygodnia będzie środowa decyzja amerykańskiego banku centralnego ws. stóp procentowych. 76 na 82 ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutersa spodziewa się 25-punktowej podwyżki, 5 z nich oczekuje wstrzymania cyklu, a 1 oczekuje obniżki o 25 pb. Na ten moment (wg narzędzia FedWatch) rynek terminowy wycenia tylko z 48,7% prawdopodobieństwem, że FOMC dokona kolejnej 25-punktowej podwyżki.   ● [PMI]   Pod koniec tygodnia poznamy jeszcze wstępne wartości marcowych indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług w strefie euro oraz w USA.   ● [FRB, SC]   Inwestorzy pozostają także zakładnikami nowych informacji z amerykańskiego oraz europejskiego sektora bankowego. W niedzielę agencje informacyjne podały, że Credit Suisse zostanie wykupiony za 3,2 mld USD przez inny szwajcarski bank UBS, któremu SNB obiecał wsparcie płynnościowe do wysokości 100 mld USD.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.