Wyżej, szybciej, dalej, czyli lekkoatletyka monetarna ECB

  (poniedziałek, 6-03, 8:50)


 Wunsch (ECB): stopy procentowe w strefie euro mogą wzrosnąć w okolice 4%.
Guindos (ECB): inflacja bazowa może utrzymywać się na wysokim poziomie.
Chiny: w lutym aktywność w sektorze usług była najwyższa od sześciu miesięcy.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix), sprzedaż detaliczna w Eurolandzie oraz zamówienia w amerykańskim przemyśle.

Za nami
   ● [EUR]   Miniony tydzień zakończył się na rynku walutowym pomyślnie dla euro. Udany finisz zapewnił wspólnej walucie Pierre Wunsch z ECB, który powiedział, że stopy procentowe w strefie euro mogą wzrosnąć w okolice 4%, jeśli Bank nie otrzyma wyraźnych sygnałów, iż inflacja bazowa spada. W kwestii spadku dynamiki cen sceptyczny jest wiceprezes ECB Luis de Guindos, który uważa, że z powodu wzrostu wynagrodzeń oraz wydatków fiskalnych inflacja bazowa może utrzymywać się na wysokim poziomie. Perspektywa wyższego oprocentowania na dłużej w strefie euro sprawiła, że kurs EUR/PLN powrócił powyżej granicy 4,70 (max. 4,7125), a rynek EUR/USD wzrósł maksymalnie do pułapu 1,0657.   ● [USD]   Zwyżce popularnego eurodolara sprzyjała spadkowa korekta rentowności obligacji skarbowych USA. Dochodowość amerykańskich dziesięciolatków powróciła poniżej bariery 4% (min. 3,934%), a kurs USD/PLN spadł do min. poziomu 4,4165.   ● [Ropa]   Z kolei ceny ropy (odwrotnie skorelowane z zieloną walutą) wzrosły ponad 2% po tym, jak anonimowy urzędnik ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w wypowiedzi dla agencji Reutersa zdementował doniesienia Wall Street Journal o rzekomym rozważaniu przez ten kraj wyjścia z OPEC.   ● [CNH]   Na wartość czarnego złota pozytywnie oddziaływała także wiadomość o najwyższym od sześciu miesięcy wzroście aktywności w chińskim sektorze usług w lutym (55 pkt vs prognoza 54,2 pkt; poprzednio: 52,9 pkt). Rzecz jasna wygranym tej sytuacji stał się juan, który poprawił swój przelicznik na dolara (USD/CNH min. 6,8962).

Przed nami
Poniedziałek przyniesie publikacje ważnych danych z Eurolandu oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [Z]   Punktualnie o godzinie 10:30 poznamy marcową wartość indeksu nastrojów inwestorów (Sentix), a pół godziny później styczniowy wynik sprzedaży detalicznej w strefie euro. Ich wzrost mógłby poprawić pozycję startową walut EU w rozpoczynającym się tygodniu (punkt oporu EUR/USD: 1,0670; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,3500).   ● [USA]   Po południu Departament Handlu USA poinformuje nas, jak w styczniu kształtowały się zamówienia w amerykańskim przemyśle. Wyższy wynik w stosunku do poprzedniego miesiąca mógłby naładować baterie dolara na kolejne dni (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0570), wytrącając argumenty rywalom z G10 i EM, w tym złotemu (punkty oporu: EUR/PLN 4,7500, USD/PLN 4,4500).   ● [Eko-agenda na kolejne dni]   Kluczowymi wydarzeniami tego tygodnia będą jednak: przesłuchanie prezesa Fed w Kongresie USA (wtorek-środa), posiedzenie krajowej Rady Polityki Pieniężnej (wtorek-środa) oraz publikacja lutowego raportu Departamentu Pracy USA (piątek). O oczekiwaniach inwestorów i prognozach ekonomistów dotyczących tych kwestii będziemy szczegółowo informować w kolejnych wydaniach naszego Alertu FX24.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.