Konkurenci podbijają stawkę

 (piątek, 24-03, 8:50)


 Narodowy Bank Szwajcarii podniósł stopę procentową do najwyższego poziomu od października 2008.
Bank Anglii: dokonał już jedenastej w obecnym cyklu, podwyżki stóp procentowych.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych niespodziewanie spadła.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA, wystąpienia polityków ECB i Fed oraz decyzja Moody's ws. ratingu Polski.

Za nami
Czwartek dostarczył inwestorom kolejnych monetarnych emocji, których źródłem były decyzje podjęte w Bernie, Londynie oraz w Oslo.   ● [SNB]   Zaczęło się od Narodowego Banku Szwajcarii, który mimo „awaryjnego” przejęcia Credit Suisse przez UBS, dokonał 50-punktowej podwyżki stóp (z 1% do 1,50%) oraz zasygnalizował możliwość podjęcia kolejnych takich decyzji „dla zapewnienia stabilności cen w średnim okresie”. Taki przekaz poprawił nadszarpnięty ostatnio wizerunek franka szwajcarskiego (EUR/CHF min. 0,9919, CHF/PLN max. 4,7221).   ● [NB]   Monetarnym wygranym wczorajszej sesji była także korona norweska, która zyskała na wartości po tym jak Norges Bank podniósł główną stopę procentową do najwyższego poziomu od 2009 roku (o 25 pb. do 3%) oraz zapowiedział dalsze zacieśnianie swojej polityki pieniężnej.   ● [BoE]   Na taką samą podwyżkę (tj. o 25 pb.) zdecydował się wczoraj Bank Anglii, który podbił stawkę do 4,25% (tj. najwyżej od października 2008), co zwiększyło inwestycyjną atrakcyjność funta szterlinga (GBP/USD max. 1,2338, GBP/PLN max. 5,3144). Jastrzębie sygnały z SNB, NB i BoE zaszkodziły złotemu (EUR/PLN max. 4,6886, USD/PLN max. 4,3308).   ● [USD]   Naszej walcie ciążyła także korekta wzrostowa dolara, który przerwał serię 5 spadkowych sesji z rzędu. Nastroje wokół zielonej waluty (EUR/USD min. 1,0817) poprawiła wiadomość o nieoczekiwanym spadku liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (191 tys. vs prognoza 198 tys.; poprzednio 192 tys.). Wsparciem dla zielonej waluty stały się także zapewnienia sekretarz skarbu USA Janet Yellen, że jest gotowa podjąć dalsze działania, aby zapewnić bezpieczeństwo depozytów bankowych Amerykanów (DJIA: +0,23%).

Przed nami

   ● [PMI]   Dziś zobaczymy czy i ew. jak bardzo ostatnie turbulencje w europejskim oraz w amerykańskim sektorze bankowym wpłynęły na aktywność firm po obu stronach Atlantyku. Informacji na ten temat dostarczą nam wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu, a także Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.   ● [Scenariusze]   Wyższe wartości wskaźników w Europie dodadzą mocy euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) oraz jego sąsiadom z Regionu Europy Środkowo-Wschodniej (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,2500), natomiast większa aktywność przedsiębiorców amerykańskich pokrzepi dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800; punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,3500). W międzyczasie poznamy jeszcze wstępne dane nt. zamówień na dobra trwałego użytku w USA oraz posłuchamy co mają do powiedzenia prezes Bundesbanku Joachim Nagel i prezes oddziału Fed z St. Louis James Bullard.   ● [Moody's]   Po zamknięciu sesji giełdowej w Warszawie agencja Moody's ogłosi swoją ocenę wiarygodności kredytowej Polski. Złoty raczej nie ma się czego obawiać, gdyż na początku marca przedstawiciel agencji Colin Ellis powiedział, że aktualny rating Polski jest bardzo solidny (A2 z perspektywą stabilną), a nasz kraj jest atrakcyjny dla inwestorów. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.