Autostopem z ECB

 (czwartek, 2-03, 8:50)


 Chiny: w lutym aktywność w przemyśle była największa od kwietnia 2012.
Polska: w ubiegłym miesiącu indeks PMI dla krajowego sektora przemysłu był najwyższy od maja 2022.
Niemcy: w lutym inflacja HICP nieoczekiwanie wzrosła.
Rynek swapów: stopy procentowe Fed osiągną szczyt na poziomie 5,5% we wrześniu br.
Kalendarz Eko: inflacja HICP w Eurolandzie, protokół ECB, amerykański raport jobless claims oraz wystąpienie publiczne Wallera z Fed.


Za nami
Marzec rozpoczął się bardzo udanie dla złotego (EUP/PLN min. 4,6617, USD/PLN min. 4,3673).   ● [ChRL]   Podatny grunt pod umocnienie PLNa stworzyła wiadomość o najwyższej od kwietnia 2012 aktywności chińskiego sektora przemysłu w lutym (PMI wg CFLP: 52,6 pkt vs prognoza 50,5 pkt; poprzednio: 50,1 pkt). Nadzieje na mocniejsze odbicie drugiej największej gospodarki świata wywołały wzrosty cen na rynkach akcji (HSI: +4,15%) oraz paliw (ropa Brent: +1,03%).   ● [PL]   Lokalnym wsparciem dla naszego pieniądza stał się nadspodziewany wzrost wskaźnika PMI dla polskiego sektora przemysłu (48,5 pkt vs prognoza 47,8 pkt; poprzednio 47,5 pkt), który w lutym osiągnął najwyższą wartość od maja 2022.   ● [DE]   Aprecjacji złotego sprzyjał także pro-eurowy trend na rynku bazowym. Kurs EUR/USD zbliżył się do granicy 1,07 (max. 1,0692), po informacji o niespodziewanym wzroście niemieckiej inflacji HICP w lutym (9,3% r/r vs prognoza 9%; poprzednio 9,2%), która zwiększyła szanse na kolejne podwyżki stóp ECB. Wg prezesa Bundesbanku Joachima Nagela inflacja pozostanie na bardzo wysokim poziomie przez co najmniej kilka następnych miesięcy.   ● [USA]   Jednocześnie dolarowi zaszkodził niższy od oczekiwań wynik indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu w lutym (47,7 pkt vs prognoza 48 pkt; poprzednio 47,4 pkt). Straty zielonej waluty zmniejszyły jastrzębie komentarze Bostica i Kashkari’ego z Banku Rezerwy Federalnej. Prezes oddziału Fed z Atlanty powiedział, że amerykańska polityka pieniężna będzie musiała pozostać zaostrzona „do końca 2024 roku”. Z kolei prezes oddziału Fed z Minneapolis zasygnalizował, że jest „otwarty” na 50-punktową podwyżkę stóp w marcu. Pod wpływem tych wypowiedzi rynek swapów zaczął wyceniać, że oprocentowanie funduszy federalnych osiągnie szczyt na poziomie 5,5% we wrześniu 2023 (wobec 5,4% w piątek). W efekcie rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich po raz pierwszy od 10 listopada 2022 zameldowała się powyżej granicy 4% (max. 4,04%). 

Przed nami
   ● [EZ]   W kontekście wzrostu oczekiwań wobec Europejskiego Banku Centralnego na wydłużenie cyklu podwyżek stóp do 2024, warto dziś zwrócić uwagę na ogłoszenie danych o inflacji HICP w Eurolandzie oraz publikację zapisu z ostatniego posiedzenia Rady Prezesów ECB.   ● [Scenariusze]   Dalszy wzrost dynamiki cen konsumpcyjnych oraz jastrzębi protokół Rady będą sprzyjać wspólnej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0700), a odwrotny splot jej zaszkodzi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600). Jeżeli rynek CEE zareaguje analogicznie jak w ostatnich dniach to złoty może znów skorzystać na napływie kapitału do Europy (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,6500, USD/PLN 4,3500) lub stracić w przypadku jego ewentualnego odpływu (punkty oporu: EUR/PLN 4,7000, USD/PLN 4,4500).   ● [USA]   W dalszej części dnia nie zabraknie ważnych wydarzeń dotyczących gospodarki amerykańskiej. Równocześnie o godzinie 14:30 poznamy dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu oraz wydajności i kosztów pracy w IV kw. 2022. Okazję do ich skomentowania będzie miał wieczorem członek zarządu Fed Christopher Waller.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.