Efekt SVB

 (wtorek, 14-03, 8:50)


 Rynek swapów: do końca roku Fed obniży stopy o 50 pb.
Inwestorzy zmniejszyli zakłady na 50-punkową podwyżkę stóp ECB w czwartek.
Cena baryłki ropy Brent spadła poniżej granicy 80 USD.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA. 


Za nami
● [SVB, Fed]   Upadek amerykańskiego Silicon Valley Banku (a po nim nowojorskiego Signature Banku) diametralnie zmienił optykę inwestorów nt. marcowej decyzji Fed ws. stóp procentowych. Po tym, jak w poprzednim tygodniu prezes Powell nakręcił oczekiwania na 50-punktową podwyżkę, bankructwo SVB sprawiło, że rynek zaczął wyceniać ruch w górę o 25 bp. (obecnie 53,1% szans wg narzędzia FedWatch), a nawet przechylać się w stronę wstrzymania cyklu (46,9% szans). Obniżenie oczekiwań wobec Fedu wynikało też z ogłoszenia przez niego nowego instrumentu pożyczkowego o wartości 25 mld USD, który ma na celu „zapewnić bankom zdolność zaspokojenia potrzeb wszystkich deponentów”, co wg analityków można interpretować jako tymczasowe uruchomienie programu QE. Podobną diagnozę postawił rynek terminowy, który zaczął wyceniać, że do końca roku Fed obniży stopy o 50 pb. Taka perspektywa zaszkodziła dolarowi.   ● [ECB]   Zwyżkę kursu EUR/USD (max. 1,0749) limitował jednak równoczesny spadek szans na 50-punkową podwyżkę stóp ECB w czwartek (do ok 50%).   ● [PLN, giełdy, ropa]   Mimo obniżenia wyceny przyszłych stóp w USA i Eurolandzie złoty znalazł się w odwrocie, gdyż pogorszeniu nastrojów inwestycyjnych na świecie towarzyszyła wyprzedaż ryzykownych aktywów (np. na europejskich giełdach DAX: -3,04%, WIG20: -2,42%). Przecena nie ominęła rynku naftowego, który zdyskontował potencjalny spadek globalnego popytu na czarne złoto. W efekcie cena ropy Brent spadła poniżej granicy 80 USD za baryłkę. Skalę niepokoju inwestorów odzwierciedlał wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który po raz pierwszy od października 2022 znalazł się powyżej granicy 30 pkt. Straty PLNa (EUR/PLN max. 4,7042, USD/PLN max. 4,4107) zmniejszyła relatywnie spokojna sesja na Wall Street (DJIA: -0,28%, S&P 500: -0,15%, Nasdaq: +0,45%) po tym, jak amerykańscy regulatorzy wdrożyli plan przewidujący gwarancje dla wszystkich posiadaczy depozytów w SVB.

Przed nami

   ● [USA CPI]   Dziś poznamy arcyważne dane o amerykańskiej inflacji CPI w lutym, które mogą wpłynąć na oczekiwania inwestorów dot. przyszłotygodniowej decyzji Banku Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.   ● [Scenariusze]   Ewentualny wzrost dynamiki cen konsumpcyjnych (m/m) zwiększyłby nacisk na Fed ws. kolejnej podwyżki stóp, co byłoby z korzyścią dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650) oraz ze szkodą dla jego rywali z G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,4500). Natomiast spadek tego wskaźnika byłby dodatkowym argumentem za pauzą w obecnym cyklu normalizacji amerykańskich stóp, co byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0750) i tym samym pozytywne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,3500). Na ekonomicznym horyzoncie inwestorzy z rynku PLN wypatrują już jutrzejszych danych o krajowej inflacji CPI w lutym. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.