Chór tenorów z ECB

 (wtorek, 21-03, 8:50)


 Lagarde (ECB): decyzja o przejęciu Credit Suisse przez UBS ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia stabilności finansowej.
Polska: w lutym odnotowano pierwszy od maja 2020 spadek produkcji przemysłowej.
Holzmann, Rehn, Wunsch i Kazaks z ECB opowiedzieli się za kolejnymi podwyżkami stóp w strefie euro.
Putin: Rosja jest otwarta na negocjacje ws. Ukrainy.
Kalendarz Eko: dane z Polski o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej, niemiecki indeks ZEW, wystąpienie publiczne prezes ECB oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA.


Za nami
   ● [CS/UBS]   Niedzielna wiadomość o awaryjnym przejęciu 167-letniego Credit Suisse przez UBS zwiększyła nadzieje inwestorów na opanowanie potencjalnego kryzysu bankowego.   ● [ECB]   Wg prezes Europejskiego Banku Centralnego Christiny Lagarde decyzja o przejęciu Credit Suisse przez UBS ma zasadnicze znaczenie dla przywrócenia uporządkowanych warunków rynkowych i zapewnienia stabilności finansowej. Szwajcarski deal ucieszył euro. Dodatkowym powodem do optymizmu dla wspólnej waluty stały się komentarze Holzmanna, Rehna, Wunscha i Kazaksa z ECB, opowiadających się za kolejnymi podwyżkami stóp w Eurolandzie.   ● [GUS]   Zwyżce kursu EUR/PLN (max. 4,7218) sprzyjała negatywna dla złotego informacja o pierwszym od maja 2020 spadku krajowej produkcji przemysłowej w lutym (-1,2% r/r vs prognoza 1,1%; poprzednio 1,8%). Kolejnym makroekonomicznym zmartwieniem dla PLNa stał się nadspodziewany spadek dynamiki wzrostu zatrudnienia w krajowym sektorze przedsiębiorstw (0,8% r/r w II vs prognoza 1%; poprzednio 1,1%), do którego zdaniem analityków przyczynił się dalszy wzrost wynagrodzeń (13,6% vs prognoza 12%; poprzednio 13,5%). Rosnący eurodolar (max. 1,0731) obniżył kurs USD/PLN do min. 4,3843.   ● [Giełdy]   Walutom CEE pomogły słowa Putina, że Rosja jest otwarta na negocjacje ws. Ukrainy oraz korekta na giełdach po obu stronach Atlantyku (DAX: +1,12%, WIG20: +0,50%, DJIA: +1,20%). Źródłem optymizmu na Wall Street było odbicie cen akcji amerykańskich banków regionalnych (m.in. PacWest, First Citizens i Fifth Third Bancorp).

Przed nami

W oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję Fed ws. stóp procentowych dziś poznamy ważne dane z Polski, Niemiec oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [PL]   Już o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny poinformuje nas, jak w lutym kształtowała się sprzedaż detaliczna oraz produkcja budowlano-montażowa. Prognozowane niższe wyniki (w stosunku do poprzedniego miesiąca) mogą zwiększyć obawy przed głębszym spowolnieniem polskiej gospodarki, co byłoby szkodliwe dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,4500), zaś wyższe poprawiłyby jego rokowania (punkty wparcia EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,3500).   ● [DE, ECB]   Godzinę później (tj. o 11:00) Instytut ZEW ogłosi marcową wartość wskaźnika obrazującego nastroje ekonomiczne w Niemczech. Wobec ostatnich turbulencji w amerykańskim oraz europejskim sektorze bankowym rynek spodziewa się ich znacznego pogorszenia, co może zdeprymować euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0630). Gracze z rynku EUR powinni także posłuchać co nowego nt. kondycji sektora bankowego ma do powiedzenia prezes ECB Christina Lagarde. Jej wystąpienie rozpocznie się o godzinie 13:30.   ● [USD]   Następnie zainteresowanie inwestorów przeniesie się za Atlantyk gdzie zaplanowano publikacje danych nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym w lutym (o g. 15:00). Jej ew. spadek może zmartwić dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0730). Zielona waluta czeka także na to co się wydarzy z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, który w weekend napisał w mediach społecznościowych, że we wtorek (dziś) zostanie aresztowany. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.