Wyżej i dłużej w ECB

  (środa, 1-03, 8:50)


 Strefa euro: w Hiszpanii i we Francji inflacja nieoczekiwanie wzrosła w lutym.
Rynek terminowy w pełni wycenia osiągnięcie szczytu stóp ECB na poziomie 4%.
USA: w luty zaufanie konsumentów niespodziewanie spadło.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu krajów EU i USA, inflacja CPI z Niemiec oraz wystąpienia publiczne polityków ECB i Fed. 

Za nami

   ● [ECB]   We wtorek inwestorzy kontynuowali grę na wyższe stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego. Przekonały ich do tego wczorajsze dane o inflacji HICP z Francji oraz z Hiszpanii, które pokazały, że w obu tych krajach dynamika cen konsumpcyjnych niespodziewanie wzrosła w lutym (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Pod wpływem takich publikacji rynek terminowy zaczął w pełni wyceniać osiągnięcie szczytu stóp w strefie euro na poziomie 4% w lutym przyszłego roku (wobec 3,9% jeszcze w poniedziałek). W dodatku główny ekonomista ECB Philip Lane powiedział wczoraj, że po tym okresie politycy Banku mogą utrzymywać koszty kredytu na wysokim poziomie przez jakiś czas. Ta perspektywa rzecz jasna umocniła euro na rynku G10.   ● [USA]   Zwyżce kursu EUR/USD (max. 1,0645) sprzyjała również anty-dolarowa wiadomość o zaskakującym spadku zaufania amerykańskich konsumentów. W lutym indeks Conference Board stopniał do 102,9 pkt (z 107,1 pkt w styczniu), podczas gdy rynek oczekiwał jego wzrostu do 108,5 pkt. Dodatkowym źródłem makroekonomicznego niepokoju za oceanem stała się informacja o dalszym regresie aktywności gospodarczej w rejonie Chicago (43,6 pkt vs prognoza 45 pkt; poprzednio 44,3 pkt) oraz w okręgu Fed z Richmond (-16 pkt vs prognoza -5 pkt; poprzednio -11 pkt).   ● [PLN]   Część uwolnionego kapitału ze sprzedaży dolara trafiła także na rynki wschodzące, w tym do Polski (EUR/PLN min. 4,7009, USD/PLN min. 4,4195). Bez większego echa na rynku PLN przeszła publikacja finalnych danych nt. polskiego PKB w IV. kw, która potwierdziła, że wzrost gospodarczy nad Wisłą spowolnił do 2% r/r.

Przed nami
Nowy miesiąc rozpocznie się standardowo od publikacji wskaźników wyprzedzających koniunktury w przemyśle.   ● [PL]   Już o godzinie 9:00 poznamy wartość indeksu PMI dla tego sektora w Polsce. Wobec spadku obaw przed kryzysem energetycznym i recesji w Europie analitycy spodziewają się, że wskaźnik wzrósł w lutym czwarty miesiąc z rzędu i to do najwyższego poziomu od maja 2022 (z 47,5 pkt do 47,8 pkt). Taki rekordowy rezultat może stać się wodą na młyn złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,7000, USD/PLN 4,4000), zaś niższy wynik odbierze mu siłę przebicia (punkty oporu: EUR/PLN 4,7500, USD/PLN 4,5000).   ● [USA]   Próbując ustalić trend na rynkach globalnych warto skupić się na ogłoszeniu indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu. Jego prognozowany wzrost w lutym (z 47,4 pkt w I do 48 pkt) może pokrzepić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0550), a ewentualny spadek go zdeprymuje (punkt oporu EUR/USD: 1,0650).   ● [DE, ECB, Fed]   W międzyczasie poznamy jeszcze dane o inflacji CPI w Niemczech oraz posłuchamy co mają do powiedzenia prezes Bundesbanku Joachim Nagel i prezes oddziału Fed z Minneapolis Neel Kashkari.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.