Złotym w inflację?

 (czwartek, 9-03, 8:50)


 Polska: Rada Polityki Pieniężnej szósty miesiąc z rzędu utrzymała stopy procentowe NBP bez zmian.
 USA: wg ADP w lutym zatrudnienie w sektorze prywatnym nadspodziewanie wzrosło.
Węgry: w lutym inflacja była najniższa od końca 2021 (w ujęciu miesięcznym).
 Kalendarz Eko: amerykańskie raporty Challengera i jobless claims oraz konferencja prezesa NBP.


Za nami
   ● [USA]   Wczorajsze raporty ADP oraz JOLTS dostarczyły politykom Banku Rezerwy Federalnej nowych argumentów za większą (tj. o 50 pb.) podwyżką stóp Fed w marcu. Zatrudnienie w sektorze prywatnym nadspodziewanie wzrosło (242 tys. w II vs prognoza 200 tys.; poprzednio 106 tys.), a liczba wakatów w gospodarce spadła mniej od oczekiwań (10,82 mln w I'23 vs prognoza 10,55 mln; poprzednio 11,01 mln ). W dodatku ilość ofert pracy dalej znacznie przewyższa liczbę dostępnych pracowników. W tej sytuacji mając w perspektywie wyższe oprocentowanie dolara inwestorzy kontynuowali jego zakupy na rynku G10 (np. EUR/USD min. 1,0529).   ● [RPP]   Rano w rachunku za umocnienie zielonej waluty partycypował też złoty (EUR/PLN max.  4,7054, USD/PLN max. 4,4637). W drugiej połowie dnia naszej walucie pomógł fakt, że krajowa Rada Polityki Pieniężnej nie złagodziła swojego komunikatu, towarzyszącemu wczorajszej decyzji o utrzymaniu stóp NBP bez zmian (EUR/PLN min. 4,6727, USD/PLN min. 4,4211). W dodatku zwrócono w nim uwagę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki. Poza tym najnowsza projekcja makroekonomiczna Narodowego Banku Polskiego wskazała, że w tym roku roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale od 10,2% do 13,5%, co zmniejsza szanse na tegoroczne obniżki stóp.   ● [HUF]   Na plusie zakończył wczorajszą sesję także forint, który za dobrą monetę wziął wiadomość o najniższej od końca 2021 inflacji w ujęciu miesięcznym na Węgrzech (0,8% m/m w II).

Przed nami
   ● [USA]   Dziś ciekawie zapowiadają się dane ze Stanów nt. planowanych zwolnień pracowników amerykańskich firm w lutym oraz nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu. Informacje te zyskują na znaczeniu z powodu jutrzejszej publikacji arcyważnego raportu Departamentu Pracy USA. Lepsze wyniki z amerykańskiego rynku pracy poprawią pozycję wyjściową dolara, przed piątkowym ogłoszeniem najnowszych danych o NFP (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500), a słabsze ją pogorszą (punkt oporu EUR/USD: 1,0600). Bez względu na to, w którą stronę podąży zielona waluta, złoty i jego kuzyni z EM, znajdą się na przeciwległym końcu rynkowej huśtawki.   ● [PL]   Inwestorzy z rynku PLN będą także podążać za narracją prezesa NBP, który być może zdradzi kulisy wczorajszej decyzji RPP o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. Jastrzębi przekaz Glapińskiego ucieszy posiadaczy złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,4000), a gołębi przekaz ich zmartwi (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,5000).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.