Lehman Suisse?

  (czwartek, 16-03, 8:50)


 Rynek CDS: ryzyko bankructwa banku Credit Suisse wzrosło powyżej 50%.
Polska: w lutym inflacja CPI wzrosła do najwyższego poziomu od 1996 roku.
USA: w poprzednim miesiącu inflacja PPI osiągnęła najniższy wynik od prawie dwóch lat.
Rynek swapów: do końca roku Fed obniży stopy o 100 pb.
Kalendarz Eko: decyzja ECB ws. stóp procentowych oraz dane z Polski (bilans płatniczy, inflacja bazowa) i z USA (raport jobless claims, indeks Fed z Filadelfii). 


Za nami
   ● [Credit Suisse]   W środę wzrosły obawy przed wybuchem globalnego kryzysu bankowego. Groźba takiego scenariusza przybrała na sile po słowach prezesa Saudi National Banku (największego akcjonariusza Credit Suisse), że nie może zapewnić szwajcarskiemu bankowi nowych funduszy. Miało to miejsce dzień po tym, jak CS ujawnił „istotne słabości” w swoich procedurach sprawozdawczych za lata finansowe 2021 i 2022. Widmo powtórki sytuacji z amerykańskim SVB doprowadziło do przeceny akcji Credit Suisse o ponad 30%. Wyprzedaż rozprzestrzeniła się na inne europejskie parkiety (DAX: -2,99%, WIG20: -2,73%) oraz aktywa (np. ropa Brent: -4,85%).   ● [EUR, PLN]   Topniały notowania euro, franka szwajcarskiego oraz walut Regionu Środkowo-Wschodniej, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,7204, USD/PLN max. 4,4704). Dodatkowym wyzwaniem dla PLNa stała się publikacja przez GUS o  najwyższej od 1996 roku inflacji CPI w Polsce w lutym (18,4% r/r).   ● [USD]   Szukając bezpiecznego schronienia dla swojego kapitału, gracze walutowi wybrali w pierwszej kolejności jena (USD/JPY min. 132,22), a w dalszej dolara (EUR/USD min. 1,0516). Zielona waluta stała się drugim wyborem z powodu makro-wiadomości z USA o nadspodziewanym spadku sprzedaży detalicznej, najniższej od prawie dwóch lat inflacji PPI oraz o znacznym pogorszeniu warunków gospodarczych w stanie Nowy Jork (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Seria słabszych danych z gospodarki amerykańskiej zmniejszyła prawdopodobieństwo przyszłotygodniowej podwyżki stóp Fed o 25 pb. do 49,5% (wobec 81,9% jeszcze wczoraj rano). Co więcej rynek swapów zaczął wyceniać, że do końca roku Fed obniży stopy o 100 pb., podczas gdy jeszcze w poniedziałek spodziewał się cięć łącznie o 50 pb.

Przed nami
   ● [ECB]   Dziś w centrum uwagi inwestorów znajdzie się Europejski Bank Centralny. Wczoraj agencja Reutersa powołując się na anonimowe źródło zbliżone do Rady Prezesów poinformowała, że jest mało prawdopodobne, aby z powodu upadku SVB, ECB zrezygnował dziś z planu podniesienia stóp o 50 pb.   ● [Scenariusze]   W razie takiego ruchu euro powinno odreagować wczorajsze spadki (punkt oporu EUR/USD: 1,0630), a w przypadku mniejszego (tj. o 25 pb.) może się jeszcze bardziej osłabić (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500). W przypadku złotego i pozostałych walut regionu Europy Środkowo Wschodniej spodziewana reakcja rynkowa nie jest jednoznaczna. Z jednej strony PLN może skorzystać na napływie kapitału do Europy (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,6700, USD/PLN 4,4000), a z drugiej stracić z powodu zmniejszenia dysparytetu (różnicy) stóp pomiędzy ECB a NBP (punkty oporu: EUR/PLN 4,7300, USD/PLN 4,5000).   ● [Makro]   Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych na dziś zaplanowano publikacje ważnych danych z Polski (bilans płatniczy, inflacja bazowa) oraz z USA (raport jobless claims, pozwolenia i rozpoczęte budowy domów i indeks Fed z Filadelfii). Gorącym tematem pozostaje rozwój sytuacji wokół banku Credit Suisse. Wczoraj wieczorem bank centralny Szwajcarii poinformował, że w razie potrzeby zapewni płynność CS.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.