Napęd na 4 podwyżki

  (wtorek, 7-03, 8:50)


 Szwajcaria: w lutym inflacja CPI nieoczekiwanie wzrosła.
Sentix: w marcu nastroje inwestorów ze strefy euro niespodziewanie pogorszyły się.
Holzmann (ECB): Bank powinien dokonać 50-punktowych podwyżek stóp w marcu, maju, czerwcu oraz w lipcu br.
Kalendarz Eko: przesłuchanie prezesa Fed w Senacie USA.


Za nami
Początek tygodnia przyniósł kilka niespodzianek makroekonomicznych.   ● [CHF]   Pierwszą z nich była wiadomość o niepodziewanym wzroście inflacji CPI w Szwajcarii (3,4% r/r w II vs prognoza 3,1%; poprzednio 3,3%), która zwiększyła oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp SNB w marcu, co umocniło franka (EUR/CHF min. 0,9923, CHF/PLN max. 4,7435).   ● [EUR, PLN]   Zaskoczeniem dla analityków była także informacja o pierwszym od października 2022 spadku indeksu Sentix, który obrazuje morale inwestorów ze strefy euro. W marcu wskaźnik stopniał do -11,1 pkt (z -8 pkt w lutym), podczas gdy rynek spodziewał się jego wzrostu do -6,3 pkt. Oczekiwaniom ekonomistów nie sprostał także styczniowy wynik sprzedaży detalicznej w Eurolandzie (0,3% m/m vs prognoza 0,8%; poprzednio -1,6%). Seria słabszych danych z Eurolandu położyła się cieniem na notowaniach wspólnej waluty (EUR/USD min. 1,0622) oraz jej sąsiadów z Regionu CEE (EUR/PLN max. 4,7116, USD/PLN max. 4,4331).   ● [ECB]   W sukurs euro (EUR/USD max. 1,0695) przyszedł Robert Holzmann z Rady Prezesów ECB, który powiedział , że Bank powinien dokonać 50-punktowych podwyżek stóp w marcu, maju, czerwcu i w lipcu br., czyli na czterech najbliższych posiedzeniach. Natomiast złotemu (EUR/PLN min. 4,6815, USD/PLN min. 4,3808) i innym ryzykownym aktywom pomogła wzrostowa sesja na światowych giełdach (WIG20: +1,73%) oraz niechęć inwestorów do otwierania nowych pozycji w dolarze, przed dzisiejszym przesłuchaniem prezesa Fed w Kongresie USA (czytaj dalej).

Przed nami

   ● [Powell]   Dziś inwestorzy będą sfokusowani na wystąpieniu prezesa Banku Rezerwy Federalnej przed Komisją Bankową Senatu USA (o g. 16:00), podczas którego przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej i odpowie na pytania Senatorów.   ● [Scenariusze]   Jeśli Powell zapowie wyższe stopy Fed na dłużej doda animuszu dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600) , zmniejszając atrakcyjność jego rywali z G10 oraz z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,4500). Natomiast gdyby przewodniczący FOMC podzielił niedawną opinię Bostica, że latem Komitet mógłby zawiesić cykl normalizacji amerykańskich stóp, wówczas zielona waluta znalazłaby się w odwrocie (punkt oporu EUR/USD: 1,0700). W tym scenariuszu złoty mógłby ponownie dotrzeć do punktów wsparcia, od których odbił się w poprzednim tygodniu (EUR/PLN 4,6500, USD/PLN 4,3500).   ● [RPP]   Potencjalne zyski PLNa mogą być jednak ograniczone z powodu oczekiwania inwestorów na konkluzje, z rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia krajowej Rady Polityki Pieniężnej, a zwłaszcza na najnowsze projekcje makroekonomiczne Narodowego Banku Polskiego dot. inflacji.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.