Globalny powiew optymizmu

  (piątek, 27-01, 8:50)


 W IV kwartale poprzedniego roku gospodarka amerykańska urosła o 2,9% p.a.
USA: w grudniu zamówienia na dobra trwałe wzrosły najbardziej od lipca 2020.
Rynek Pracy USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od kwietnia 2022.
Kalendarz Eko: inflacja PCE core w USA oraz dane nt. dochodów i wydatków Amerykanów.

Za nami
   ● [USA]   Czwartek przyniósł wysyp dobrych danych z gospodarki amerykańskiej. Wśród nich była wiadomość o mniejszym, niż zakładano spadku dynamiki PKB USA w IV kwartale poprzedniego roku (2,9% p.a. vs prognoza 2,6%; poprzednio 3,2%). Dodatkową przyczyną makroekonomicznego optymizmu za oceanem stały się informacje o największym od lipca 2020, miesięcznym wzroście zamówień na dobra trwałego użytku w grudniu (5,6% m/m vs prognoza 2,5%; poprzednio -1,7%) oraz o najniższej od kwietnia 2022 liczbie nowych wzniosów o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (186 tys. vs prognoza 205 tys.; poprzednio 192 tys.). Wzrost nadziei na miękkie lądowanie gospodarki amerykańskiej podniósł ceny ropy (Crude: +1,07%) oraz umocnił dolara (EUR/USD min. 1,0851).   ● [CEE]   Za to wartość złotego topniała w reakcji na negatywne opinie analityków dot. opóźnienia rządu RP w spełnianiu warunków zapisanych w kamieniach milowych polskiego KPO (EUR/PLN max. 4,7314, USD/PLN max. 4,3453). W Regionie CEE in minus wyróżnił się forint. Posiadacze HUFa zamykali swoje długie pozycje przed jutrzejszą decyzją agencji Fitch ws. ratingu Węgier, gdyż mieli świeżo w pamięci obniżenie jego perspektywy przez agencję Fitch w poprzedni piątek (ze stabilnej na negatywną).   ● [Giełdy]   Straty walut CEE limitowały dobre nastroje na światowych rynkach akcji (WIG20: +1,35%, Nasdaq: +1,76%). Giełdową gwiazdą wczorajszej sesji była Tesla, której wycena wzrosła o ponad 10% po tym, jak spółka zaraportowała lepsze od prognoz wyniki finansowe za IV kw. 2022, a jej prezes Elon Musk zapowiedział wyprodukowanie dwóch milionów „elektryków”.

Przed nami

   ● [PCE USA]   Dziś kierunek na kompasie inwestycyjnym wyznaczy publikacja amerykańskiego wskaźnika PCE core w grudniu, który jest preferowanym przez Fed miernikiem zmian cen konsumpcyjnych. Prognozowany spadek inflacji bazowej w USA będzie argumentem dla polityków Fed za mniejszą podwyżką stóp (tj. o 25 pb.) na przyszłotygodniowym posiedzeniu FOMC, a dla graczy walutowych za sprzedażą dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0930). W tym scenariuszu mogą oni przekierować swój kapitał w stronę wyżej oprocentowanych walut rynków wschodzących, np. złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,3000). Natomiast wyższy wynik PCE core mógłby zachęcić członków Komitetu do utrzymania 50-punktowego tempa normalizacji stóp, co byłoby wodą na młyn USD (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830) i piaskiem w trybach PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,4000).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Oprócz indeksu PCE, w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze: wystąpienie publiczne prezes ECB Christiny Lagarde, a także dane z USA nt. dochodów i wydatków Amerykanów oraz nastrojów konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan – finalna wartość w styczniu).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.