Potrzeba podniesienia, która obniża

 (czwartek, 19-01, 8:50)


 USA: w grudniu inflacja PPI była najniższa od marca 2021, a sprzedaż detaliczna spadła najbardziej od roku.
Villeroy (ECB): byłem zaskoczony doniesieniami Bloomberga, że tempo podwyżek stóp może się zmniejszyć w marcu.
 Bullard i Mester z Fed podkreślili potrzebę podniesienia stóp docelowo powyżej 5%.
MSZ Rosji: obecnie rozmowy z Ukrainą i prezydentem Zełenskim "nie wchodzą w grę".
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne Lagarde i protokół ECB oraz dane z Polski (nastroje konsumentów) i z USA (raport jobless claims, indeks Fed z Filadelfii).


Za nami
   ● [USA]   Wczorajsze dane z amerykańskiej gospodarki dostarczyły politykom Banku Rezerwy Federalnej nowych argumentów za mniejszą podwyżką stóp Fed w lutym. W grudniu inflacja cen producentów (PPI) była najniższa od marca 2021 (6,2% r/r vs prognoza 6,8%; poprzednio 6,3%), a sprzedaż detaliczna spadła najbardziej od roku (-1,1% m/m vs prognoza -0,8%; poprzednio -0,6%). Dodatkowym makro-zmartwieniem za Atlantykiem była wiadomość o największym od września 2021, spadku produkcji przemysłowej w poprzednim miesiącu (-0,7% m/m vs prognoza -0,1%; poprzednio -0,6%). Odpowiedzią rynku walutowego na te publikacje był spadek notowań dolara. Kurs EUR/USD wzrósł do najwyższego poziomu od 21 kwietnia 2022 (1,0888).   ● [EBC]   Swoją cegiełkę dołożył do tego Villeroy z ECB mówiąc że był zaskoczony ostatnimi doniesieniami agencji Bloomberga o spowolnieniu przez ECB tempa podwyżek stóp w marcu.   ● [UK]   Zielona waluta zanotowała pokaźne straty także w starciu z funtem szterlingiem. Kurs GBP/USD zameldował się powyżej granicy 1,24 (max. 1,2436) po ogłoszeniu wyższego, niż zakładano wyniku inflacji bazowej na Wyspach w grudniu (6,3% r/r vs prognoza 6,2%; poprzednio 6,3%), co zwiększyło szansę na kolejną 50-punktową podwyżkę stóp BoE.   ● [Fed]   W sukurs dolarowi przyszli politycy Fed. James Bullard i Loretta Mester podkreślili potrzebę podniesienia stóp docelowo powyżej 5%, podczas gdy rynek terminowy wycenia ich pik na 4,88% w czerwcu br. Z kolei Patrick Harker przyznał, że spodziewa się jeszcze kilku podwyżek stóp Fed w tym roku.   ● [PLN]   Kombinacja słabych danych makro z USA i jastrzębich sygnałów z FOMC zwiększyła obawy przed recesją największej gospodarki świata, co wywołało wyprzedaż ryzykownych aktywów (DJIA: -1,81%, ropa Brent: -1,09%), wliczając złotego (EUR/PLN max. 4,7508, USD/PLN max. 4,4019).

Przed nami
   ● [ECB]   W związku z wtorkowymi doniesieniami agencji Bloomberga, że politycy Europejskiego Banku Centralnego mogą zmniejszyć tempo podwyżek stóp procentowych w marcu, dziś na szczególną uwagę zasługuje publikacja protokołu ECB oraz wystąpienie publiczne prezes Lagarde. Potwierdzenie tych rewelacji może zmartwić posiadaczy euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0780), a dementi ich ucieszy (punkt oporu EUR/USD: 1,0900). Ponieważ powróciła odwrotna korelacja walut CEE z polityką ECB, należy założyć, że złoty znajdzie się na przeciwnym biegunie wobec euro. Zgodnie z tą logiką gołębi przekaz od Lagarde zwiększy atrakcyjność polskiej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,3000), a jastrzębi ją zmniejszy (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,4000).   ● [PL, USA]   Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych na dziś zaplanowano publikacje ważnych danych z Polski (wskaźniki nastrojów konsumentów BWUK i WWUK) oraz z USA (raport jobless claims, pozwolenia i rozpoczęte budów domów i indeks Fed z Filadelfii). Nie zabraknie także kolejnych wystąpień publicznych polityków amerykańskiego banku centralnego. W drugiej części dnia głos zabierze prezes oddziału Fed z Bostonu Susan Collins oraz członkini zarządu Lael Brainard. Gracze z Wall Street czekają na ogłoszenie wyników finansowych Netflixa za IV kw. 2022. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.