Może się pojawić przestrzeń

 (piątek, 13-01, 8:50)


 USA: w grudniu inflacja CPI osiągnęła najniższy poziom od października 2021.
Harker (Fed): 25-punktowa podwyżka stóp w lutym jest teraz najlepszym rozwiązaniem.
Yomiuri: na przyszłotygodniowym posiedzeniu Bank Japonii rozważy dostosowanie zakupów obligacji lub inne zmiany w swojej polityce monetarnej.
Dąbrowski (RPP): na przełomie roku może się pojawić przestrzeń do obniżki stóp NBP.
Kalendarz Eko: inflacja CPI (finalna) i bilans płatniczy Polski, amerykański indeks nastrojów konsumentów oraz otwarcie sezonu publikacji wyników kwartalnych spółek notowanych na Wall Street.


Za nami
   ● [CPI USA]   Wczorajsza wiadomość o najniższej od października 2021 inflacji CPI w USA (6,5% r/r w XII vs prognoza 6,5%; poprzednio 7,1%), zwiększyła oczekiwania rynkowe na to, że w lutym Fed zmniejszy tempo podwyżek stóp procentowych. W ujęciu miesięcznym amerykańskie ceny konsumpcyjne spadły po raz pierwszy od maja 2020 (-0,1% m/m vs prognoza 0,0%; poprzednio 0,1%). Komentując te wyniki, prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Filadelfii, Patrick Harker przyznał, że 25-punkowa podwyżka jest teraz najlepszym rozwiązaniem. W efekcie indeks CME Group FedWatch opisujący prawdopodobieństwo takiego ruchu na najbliższym posiedzeniu FOMC (1-02-2023) wzrósł z 76,7% do 94,2%. Ta perspektywa zachęciła inwestorów do zakupu amerykańskich akcji (DJIA: +0,64%, S&P 500: +0,34%, Nasdaq: +0,64%) i obligacji (10-letnie: min. 3,427%) oraz do sprzedaży dolara. Kurs EUR/USD po raz pierwszy od kwietnia 2022 zameldował się powyżej granicy 1,08 (max. 1,0868), a rynek USD/JPY zanurkował do najniższego poziomu od maja 2022 (min. 128,40).   ● [BoJ]   Podatny grunt pod umocnienie jena stworzył news japońskiego dziennika Yomiuri, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu Bank Japonii rozważy dostosowanie zakupów obligacji lub inne zmiany w swojej polityce monetarnej. Wg źródeł gazety BoJ chce przeciwdziałać zawirowaniom spowodowanym rozszerzeniem kontroli nad japońską krzywą dochodowości w poprzednim miesiącu. Wartości zielonej waluty broniła najniższa od września liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, w poprzednim tygodniu (205 tys. vs prognoza 215 tys.; poprzednio 206 tys.). Straty dolara zmniejszyła również opinia prezesa oddziału Fed z St. Louis Jamesa Bullarda, który uważa, że inflacja w USA pozostaje ekstremalnie wysoka.   ● [RPP]   Z kolei zyski złotego (EUR/PLN min. 4,6843, USD/PLN min. 4,3202) przycięły słowa Ireneusza Dąbrowskiego z RRP, że "na przełomie roku może się pojawić przestrzeń do obniżki stóp procentowych, jest duże prawdopodobieństwo tego".

Przed nami

   ● [USA]   Dziś amerykańskie banki zainicjują sezon publikacji raportów finansowych za IV kwartał 2022, spółek notowanych na Wall Street. Wyniki Bank of America, JP Morgan Chase, Citigroup oraz Wells Fargo pokażą jak w soczewce, kondycję gospodarki Stanów Zjednoczonych. Następnie dowiemy się, jak spadająca inflacja w Stanach wpływa na nastroje amerykańskich konsumentów. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks publikowany przez Uniwersytet Michigan. Dobre wyniki mikro i makro pokrzepią dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,0800), a słabe go dobiją (punkt oporu EUR/USD: 1,0870).   ● [PL]   Złoty czeka na ogłoszenie danych z krajowej gospodarki nt. inflacji cen konsumpcyjnych (finalnych w grudniu) oraz bilansu płatniczego. Przy braku rewizji CPI prognozowane pogłębienie deficytu na rachunku bieżącym Polski w listopadzie może pogorszyć nastroje wokół złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,4000), a jego zmniejszenie dodałoby mu animuszu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,3000). Na agendzie PLNa jest dziś jeszcze decyzja Fitch ws. oceny wiarygodności kredytowej Polski (aktualnie A – z perspektywą stabilną). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.