Permanentne wakacje?

  (czwartek, 26-01, 8:50)


Money.pl: rząd RP planuje wydłużyć ustawowe wakacje kredytowe co najmniej do końca przyszłego roku.
GPW: WIG20 był wczoraj jednym z najgorzej radzących sobie indeksów giełdowych na świecie.
Niemcy: w styczniu sub-indeks IFO obrazujący bieżącą sytuację w biznesie niespodziewanie spadł.
Vasle z ECB opowiedział się za 50-punkowymi podwyżkami stóp w strefie euro w lutym i w marcu br.
Kalendarz Eko: dane z USA nt. PKB w IV kw., zamówień na dobra trwałe, wniosków o zasiłek i sprzedaży nowych domów. 


Za nami
   ● [PL]   W środę na rynku krajowym głośnym echem odbił się news portalu money.pl o planach rządu RP dot. przedłużenia ustawowych wakacji kredytowych, co najmniej do końca przyszłego roku. Pod wpływem tych rewelacji indeks WIG-Banki stopniał o ponad 5%. Zniżkujące ceny akcji banków PKO BP (-4,00%), Pekao (-4,67%), Santander (-3,82%) i mBanku (-4,74%) sprawiły, że WIG20 był wczoraj jednym z najgorzej sobie radzących indeksów giełdowych na świecie (-1,69%). Obawy o stabilność polskiego sektora bankowego (nad którym wisi jeszcze niepewność związana z werdyktem TSUE ws. kredytów w CHF), położyły się cieniem na notowaniach złotego (EUR/PLN max. 4,7215, USD/PLN max. 4,3436).   ● [DE]   Dodatkowym obciążeniem dla PLNa stał się niższy od oczekiwań wynik niemieckiego wskaźnika nastojów biznesowych w styczniu (IFO: 90,2 pkt vs prognoza 90,3 pkt; poprzednio 88,6 pkt). Najbardziej zawiódł sub-indeks dot. bieżącej sytuacji, który niespodziewanie spadł z 94,4 pkt do 94,1 pkt, podczas gdy analitycy oczekiwali jego wzrostu do 94,9 pkt. Naturalnym przegranym tej publikacji było euro (EUR/USD min. 1,0857). Straty wspólnej waluty zredukował głos Bostjana Vasle z ECB za 50-punkowymi podwyżkami stóp w strefie euro w lutym i w marcu br. W dodatku jego koledzy z Rady Prezesów Joachim Nagel i Gabriel Makhlouf zasugerowali możliwość kolejnych podwyżek stóp ECB w II kwartale br. (EUR/USD max. 1,0930).   ● [AUD, CAD]   W koszyku G10 prym wiódł wczoraj dolar australijski. Popularny „Aussie” był najdroższy wobec swojego amerykańskiego kuzyna od 5 miesięcy, po ogłoszeniu najwyższej od 1990 roku inflacji CPI w Australii (7,8% r/r w IV kw.), co zwiększyło oczekiwania rynku na kolejne podwyżki stóp RBA. Na drugim biegunie znalazł się dolar kanadyjski, który stracił po tym, jak Bank Kanady dokonał 25-punktowej podwyżki stóp BoC i zasygnalizował pauzę w obecnym cyklu.

Przed nami
   ● [PKB USA]   Dziś największą uwagę inwestorów przykuwa publikacja danych nt. PKB Stanów Zjednoczonych w IV kwartale ubiegłego roku. Rynek spodziewa się spadku dynamiki wzrostu gospodarczego USA z 3,2% p.a do 2,6%, co może zaszkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD 1,0930). Ewentualny wyższy wynik mógłby ocieplić jego makro-wizerunek i umocnić go (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830). Dla złotego i innych walut EM najkorzystniejszym scenariuszem byłby niższy PKB (punkty wsparcia EUR/PLN 4,7000, USD/PLN 4,3000), ale nie taki, który wzbudzi obawy przed recesją największej gospodarki świata i wywoła wyprzedaż ryzykownych aktywów (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,4000).   ● [Inne]   Spośród pozostałych publikacji ze Stanów warto jeszcze śledzić ogłoszenie danych nt. zamówień na dobra trwałego użytku, nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, sprzedaży nowych domów oraz nt. aktywności produkcyjnej w okręgu Fed z Kansas City. Ich wyniki pokażą aktualny obraz amerykańskiej koniunktury gospodarczej. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.