Płaskoniż na horyzoncie

 (czwartek, 12-01, 8:50)


 Kurs USD/PLN osiągnął najniższy poziom od 10 czerwca ubiegłego roku.
Rynek pieniężny PL: Kontrakty FRA sygnalizują spadek stóp NBP o 50 pb. do końca roku.
EIA: w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły najbardziej od lutego 2021.
Czechy: w listopadzie dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych nieoczekiwanie spadła.
Collins z Fed opowiedziała się za mniejszą (tj. o 25 pb.) podwyżką stóp w lutym.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA, amerykański raport jobless claims oraz wystąpienia publiczne dwóch polityków Fed.


Za nami
W środę większość inwestorów okopała się na swoich pozycjach, odliczając niecierpliwie czas do dzisiejszej publikacji danych o inflacji CPI w USA (więcej na ten temat w części przed nami).   ● [USD]   Jej prognozowany spadek zniechęcał ich do amerykańskiej waluty, przez co kurs EUR/USD dryfował w górę (max. 1,0777). Dodatkowym obciążeniem dla zielonej waluty stał się głos prezes oddziału Fed z Bostonu Susan Collins, która opowiedziała się za spowolnieniem tempa podwyżek stóp funduszy federalnych do 25 pb., w lutym. Na słabości dolara skorzystał złoty (EUR/PLN min. 4,6767, USD/PLN min. 4,3432 tj. najniżej od 10 czerwca 2022) oraz inne ryzykowne aktywa (DAX: +1,17%, S&P 500: +1,28%).   ● [EIA]   Odwrotnie skorelowane z zieloną walutą ceny ropy podskoczyły o ponad 3% po informacji o największym od lutego 2021, wzroście zapasów tego surowca za oceanem, w poprzednim tygodniu (+18,96 mln vs prognoza -2,3 mln; poprzednio 1,69 mln).   ● [CEE]   Korzystna dla PLNa oraz pozostałych walut Regionu CEE okazała się również wiadomość o niespodziewanym spadku inflacji CPI w Czechach (15,8% r/r w XI vs prognoza 16,4%; poprzednio 16,2%). Zyski naszej waluty limitował jednak wzrost oczekiwań na tegoroczne obniżki stóp NBP. Kontrakty FRA zasygnalizowały ich spadek o 50 pb. do końca 2023 roku.   ● [EGP]   Spektakularne straty poniósł wczoraj egipski funt. Z powodu kolejnej dewaluacji tej waluty przez Bank Centralny Egiptu, kurs USD/EGP wzrósł wczoraj o prawie 10%.

Przed nami
   ● [CPI USA]   Pierwszoplanowym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie ogłoszenie danych o amerykańskiej inflacji CPI, które będą determinować oczekiwania inwestorów ws. skali następnej podwyżki stóp Fed (decyzja 1 lutego br.). Prognozowany dalszy spadek dynamiki cen konsumpcyjnych zwiększy szansę na mniejszą podwyżkę (tj. o 25 pb.), co powinno osłabić dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0800) oraz umocnić jego konkurentów z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,3000). Natomiast mniej obstawiany wzrost CPI będzie zachęcał inwestorów do zwiększenia zakładów na to, że Fed dokona kolejnej 50-punktowej podwyżki, co byłoby pozytywne dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700), a tym samym negatywne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,4000).   ● [Fed]   Okazję do skomentowania dzisiejszych danych o inflacji będą mieć prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej z St. Louis (James Bullard) oraz z Richmond (Tom Barkin). Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych na uwagę zasługuje; publikacja raportu jobless claims, zawierającego informacje nt. nowych oraz kontynuowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem, w poprzednim tygodniu. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.