Koniunktura na pstrym koniu jeździ

 (środa, 25-01, 8:50)


 Euroland: w styczniu łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął najwyższy wynik od czerwca 2022.
USA: indeks PMI Composite nadspodziewanie wzrósł w styczniu.
Wielka Brytania: w styczniu aktywność biznesowa spadła.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów biznesowych w Niemczech (IFO) oraz decyzja Banku Kanady ws. stóp procentowych. 

Za nami
   ● [EZ]   Wczorajsze publikacje wstępnych wyników indeksów PMI w styczniu dały nadzieję, że gospodarce strefy euro uda się uniknąć recesji. Łączny wskaźnik dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu po raz pierwszy od czerwca 2022 znalazł się powyżej granicy 50 punktów, która oddziela regres od rozwoju (50,2 pkt w I vs prognoza 49,8 pkt ; poprzednio 49,3 pkt). Przyczyniły się do tego niespodziewane wzrosty aktywności we francuskim przemyśle oraz w niemieckich usługach (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Pokrzepiający obraz koniunktury gospodarczej w strefie euro wzmocnił wspólną walutę (EUR/USD max. 1,0911).   ● [USA]   Wartości dolara bronił wyższy od oczekiwań wynik indeksu PMI Composite dla gospodarki USA (46,6 pkt vs prognoza 46,4pkt; poprzednio 45 pkt).   ● [UK]   Przegranym wczorajszej sesji stał się funt (GBP/USD min. 1,2263, EUR/GBP max. 0,8852), gdyż dalszy spadek aktywności biznesowej w UK (PMI Composite: 47,8 pkt vs prognoza 48,5 pkt; poprzednio 49 pkt) zwiększył ryzyko wystąpienia recesji na Wyspach. Groźba realizacji takiego scenariusza obniżyła ceny akcji na londyńskiej giełdzie (FTSE: -0,35%).   ● [PLN]   Wobec braku impulsów wewnętrznych złoty podążał za walutami z rynków G10. W efekcie nasz pieniądz stracił do euro (EUR/PLN max. 4,7202) jednocześnie zyskując wobec dolara (USD/PLN min. 4,3173) i funta (GBP/PLN min. 5,3217).

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś poznamy kolejne ważne dane z największej gospodarki europejskiej. Już o godzinie 10:00 instytut IFO opublikuje swój wskaźnik, który obrazuje biznesowe morale w Niemczech. Do dzisiejszej publikacji optymistycznie nastrajają wiadomości z ostatnich dni o najlepszych od lutego 2022 nastrojach ekonomicznych niemieckich analityków (ZEW) oraz o najwyższej od czerwca 2022 aktywności w sektorze usług u naszych zachodnich sąsiadów (PMI).   ● [Scenariusze]   Kolejna niespodzianka in plus będzie podkręcać notowania euro (punkt oporu EUR/USD 1,0930) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN 4,7000, USD/PLN 4,3000). W przypadku rozczarowującego wyniku należy się liczyć z przeceną walut EU (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830; punkty oporu EUR/PLN: 4,7500,USD/PLN: 4,4000).   ● [BoC, EIA]   Po południu zainteresowanie inwestorów przeniesie się do Ottawy, gdzie o godzinie 16:00 swoje posiedzenie zakończy Bank Kanady. Analitycy spodziewają się podwyżki stóp BoC o 25 pb. z 4,25% do 4,50%. Z kolei gracze z rynku naftowego czekają na ogłoszenie raportu amerykańskiej agencji rządowej Energy Information Administration (EIA), zawierającego informacje nt. cotygodniowej zmiany komercyjnych zapasów paliw za oceanem.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.