Węgierski wirus

 (wtorek, 10-01, 8:50)


Chiny po trzech latach otworzyły granice z Hongkongiem.
Indeks dolara osiągnął najniższy poziom od czerwca 2022.
Sentix: w styczniu nastroje inwestorów ze strefy euro poprawiły się trzeci miesiąc z rzędu.
Węgry: w listopadzie produkcja przemysłowa wzrosła dużo mniej, niż oczekiwano, a deficyt handlowy znacznie się pogłębił.
Kalendarz Eko: wystąpienie publiczne prezesa Fed.

Za nami
Nowy tydzień rozpoczął się na rynkach finansowych w dobrych nastrojach (np. HSI: +1,89%, WIG20: +3,04%, Nasdaq: +0,63%).   ● [USA, ChRL]   Oprócz wzrostu oczekiwań na wolniejsze tempo podwyżek stóp Fed, inwestorów uciszyła perspektywa całkowitego odejścia przez Pekin od polityki zero Covid. Po trzech latach Chiny otworzyły swoją granicę z Hongkongiem i zakończyły wymóg kwarantanny dla podróżnych. Walutowym wygranym tej informacji stał się juan (USD/CNH min. 6,7587 tj. najniżej od 5 miesięcy). Perspektywa wzrostu popytu na ropę przez Państwo Środka (jej największego importera na świecie), podbiła ceny czarnego złota o 1,37%. Wśród walut G10 dobrze radziło sobie euro (EUR/USD max. 1,0761 tj. najwyżej od 9 czerwca 2022).   ● [Sentix]   Wspólnej walucie pomogła wiadomość, że w styczniu nastroje inwestorów ze strefy euro poprawiły się trzeci miesiąc z rzędu. W tym miesiącu indeks Sentix wzrósł do -17,5 pkt z -21 pkt w grudniu (wobec oczekiwanych -18 pkt), osiągając najwyższy poziom od czerwca 2022.   ● [PLN, HUF]   Sprzyjających okoliczności nie wykorzystał złoty, który zyskał jedynie do tracącego globalnie dolara (USD/PLN min. 4,3648). Anty-reklamę PLNa i pozostałych walut Regionu CEE zrobił forint, który tracił na wartości po ogłoszeniu dużo gorszych, niż zakładano danych z węgierskiej gospodarki nt. produkcji przemysłowej (0,5% r/r vs prognoza 4,3%; poprzednio 5,9%) oraz handlu zagranicznego w listopadzie (-1283 mln EUR vs prognoza -650 mln; poprzednio -923 mln). Lokalnym obciążeniem dla naszego pieniądza (EUR/PLN max. 4,7020) stał się spadek rentowności krajowych obligacji (np. 10-letnie: min. 5,779%), który związany był ze wzrostem oczekiwań na pierwsze obniżki stóp NBP przed końcem 2023.

Przed nami
   ● [Powell]   Dziś warto posłuchać co nowego ma do powiedzenia prezes Banku Rezerwy Federalnej. Jerome Powell weźmie udział w dyskusji panelowej w Sztokholmie, zatytułowanej "Niezależność banku centralnego i mandat – ewolucja poglądów", której gospodarzem jest szwedzki Riksbank. Jest to jego pierwsze publiczne wystąpienie od czasu grudniowego posiedzenia FOMC. Inwestorzy będą się doszukiwać w słowach przewodniczącego decyzyjnego Komitetu, wskazówek ws. skali następnej podwyżki stóp, funduszy federalnych (decyzja 1 lutego br.).   ● [Scenariusze]   Jeżeli prezes Fed opowie się za spowolnieniem tempa normalizacji stóp do 25 pb. (obecnie aż 78,2% szans wg narzędzia FedWatch) wówczas dolar może jeszcze stracić (punkt oporu EUR/USD: 1,0770), a zyskają jego rywale z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,3500) . W przypadku zasygnalizowania kolejnej 50-punktowej podwyżki zielona waluta może przejść do ofensywy (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700). W tym scenariuszu nasz złoty znajdzie się w odwrocie (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,4200. Oprócz Powella, w spotkaniu w Sztokholmie będą jeszcze uczestniczyć prezesi Banków Kanady (Tiff Macklem) oraz Japonii (Haruhiko Kuroda), a także członkini zarządu Europejskiego Banku Centralnego Isabel Schnabel.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.