Miękkie ceny, miękki Fed, miękkie lądowanie

 (poniedziałek, 30-01, 8:50)


USA: w grudniu inflacja PCE osiągnęła najniższy poziom od września 2021.
Departament Handlu USA: w poprzednim miesiącu dochody Amerykanów wzrosły najmniej od ośmiu miesięcy.
Wall Street: Nasdaq ma za sobą najlepszy tydzień od listopada 2022, a Tesla od maja 2013.
 Kalendarz Eko: PKB Polski (za cały 2022) i Niemiec (za IV kw. 2022), wskaźnik nastrojów w gospodarce Eurolandu oraz indeks Fed z Dallas dla przemysłu. 

Za nami
   ● [PCE]   Piątkowa publikacja amerykańskiego wskaźnika PCE (preferowanego przez Fed miernika inflacji bazowej) utwierdziła inwestorów w przekonaniu, że w lutym Bank Rezerwy Federalnej zmniejszy tempo normalizacji stóp. W grudniu indeks przedstawiający średni wzrost cen konsumpcyjnych podstawowych wydatków osobistych osiągnął najniższy poziom od września 2021. Innymi dowodami dezinflacyjnego trendu stały się informacje o najmniejszym od ośmiu miesięcy wzroście dochodów oraz o drugim z rzędu miesięcznym spadku wydatków Amerykanów w poprzednim miesiącu (wszystkie wyniki znajdują się  w naszym Kalendarzu Eko).   ● [USD]   Z racji tego, iż mniejsza (25-punktowa) podwyżka oprocentowania funduszy federalnych w lutym br. była już zdyskontowana przez rynek, dolar zyskał na wartości, gdyż piątkowe dane zwiększyły nadzieje inwestorów na to, że Fed zapewni gospodarce USA miękkie lądowanie (EUR/USD min. 1,0838).   ● [Giełda]   Podobną diagnozę postawili gracze z Wall Street (S&P 500: +0,25%). W efekcie technologiczny Nasdaq zanotował najlepszy tydzień od listopada ubiegłego roku (+4,7%). Motorem napędowym tego indeksu była Tesla, której akcje dzięki dobrym wynikom kwartalnym zyskały w poprzednim tygodniu aż 33% (był to największy tygodniowy wzrost od maja 2013).   ● [PLN]   Spadek obaw przed recesją największej gospodarki świata przełożył się także na wzrost wartości innych ryzykownych aktywów, w tym złotego (EUR/PLN min. 4,7023, USD/PLN min. 4,3198).   ● [GBP]   Na drugim końcu walutowej huśtawki znalazł się funt (GBP/USD min. 1,2345), gdyż inwestorzy uważają, że spowolnienie brytyjskiej gospodarki może zmusić Bank Anglii do szybkiego zakończenia cyklu podwyżek stóp BoE.

Przed nami
   ● [GUS]   Początek nowego tygodnia przyniesie publikację szacunkowych danych nt. polskiego produktu krajowego brutto w poprzednim roku. Analitycy spodziewają się spadku dynamiki wzrostu gospodarczego z 6,8% (w 2021) do 4,8%. Wyższy PKB mógłby ośmielić inwestorów do większych zakupów złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,3000), a niższy zniechęci ich do tego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7500, USD/PLN: 4,4400).   ● [KE, Fed]   Azymut dzisiejszej sesji na rynku bazowym EUR/USD wskażą dane na temat: PKB Niemiec w IV kw., nastrojów w gospodarce strefy euro oraz koniunktury w sektorze przemysłu okręgu Fed Dallas (obejmującym stany Teksas, Nowy Meksyk i Oklahomę). Lepsze wyniki z Eurolandu zagrają na korzyść euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0930), a ze Stanów na konto dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830).   ● [Ekonomiczne hity tygodnia]   Kluczowymi wydarzeniami rozpoczynającego się tygodnia będą: posiedzenie amerykańskiego banku centralnego (wtorek-środa) oraz publikacja styczniowego raportu Departamentu Pracy USA (piątek).   

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.