Niemcy poczuli ZEW

 (środa, 18-01, 8:50)


 Niemcy: w styczniu indeks nastrojów ekonomicznych ZEW zanotował drugi największy miesięczny wzrost w 30-letniej historii badania.
Fed: wskaźnik koniunktury gospodarczej w okręgu Nowego Jorku osiągnął w styczniu najniższy wynik od maja 2020.
Bloomberg: ECB zmniejszy tempo podwyżek stóp w marcu do 25 pb. po tym jak w lutym podniesie je o 50 pb.
Bank Japonii utrzymał parametry swojej ultra-luźnej polityki bez zmian.
Kalendarz Eko: dane z USA nt. inflacji PPI, sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej, a także wystąpienia publiczne pięciu polityków Fed.

Za nami
   ● [DE]   Wczorajsza publikacja indeksu ZEW pokazała, że nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech powróciły do poziomu sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. Dzięki spadkowi obaw przed inflacją oraz niedoborem gazu w styczniu wskaźnik odbił do +16,9 pkt pkt z -23,3 pkt miesiąc wcześniej (wobec oczekiwanych -15 pkt). Wg statystyk był to drugi największy miesięczny wzrost w 30-letniej historii badania. Taki rekord podbił wartość euro (EUR/USD max. 1,0870) oraz jego sąsiadów z CEE (EUR/PLN min. 4,6894, USD/PLN min. 4,3165).   ● [UK]   Wczoraj wśród walut z koszyka G10 dobrze radził sobie także brytyjski funt. Kurs GBP/USD osiągnął najwyższy poziom w tym roku (max. 1,2336) po wiadomości o niespodziewanym wzroście dynamiki płac w Wielkiej Brytanii (6,4% r/r w XI vs prognoza 6,1% poprzednio 6,2%), która zwiększyła oczekiwania rynku na kolejne podwyżki stóp Banku Anglii.   ● [USA]   Jednocześnie obciążeniem dla konkurencyjnego dolara stała się informacja o dramatycznym pogorszeniu koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork. W styczniu indeks NY Empire State stopniał z -11,2 pkt do -32,9 pkt (przy prognozie -8,7 pkt), osiągając najniższą wartość od maja 2020. Dużym mikro-zmartwieniem dla zielonej waluty stały się gorsze od prognoz wyniki finansowe banku Goldman Sachs w IV kw. 2022 (DJIA: -1,14%).   ● [ECB]   Straty dolara wobec euro zredukowały przecieki Bloomberga z Frankfurtu. Wg źródła agencji Europejski Bank Centralny zmniejszy tempo podwyżek stóp w marcu do 25 pb. po tym jak podniesie je o 50 pb w lutym.   ● [BoJ]   Dziś rano w odwrocie jest japoński jen. Kurs USD/JPY wzrósł ponad 2% po tym jak Bank Japonii nie zmienił parametrów swojej ultra-luźnej polityki i utrzymał kontrolę nad krzywą dochodowości. 

Przed nami
   [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko prym wiodą wydarzenia amerykańskie. Wśród nich znajdują się grudniowe dane nt. inflacji PPI, sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej, a także liczne wystąpienia publiczne polityków Fed. W kolejności chronologicznej głos zabiorą prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej z Atlanty (Raphael Bostic), St. Louis (James Bullard), Kansas City (Esther George), Filadelfii (Patrick Harker) oraz z Dallas (Lorie Logan).   ● [Scenariusze]   Gołębie komentarze członków FOMC (opowiadające się za mniejszą podwyżką stóp w lutym) i niższe wyniki makroekonomiczne gospodarki USA mogą zwiększyć podaż dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0870), na czym skorzystają jego rywale z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,3000). Natomiast ewentualny przeciwny splot ekonomiczny mógłby stać się trampoliną do mocniejszego odbicia zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0760). W tym scenariuszu należy się liczyć ze znaczą deprecjacją złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7200, USD/PLN: 4,4000).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.