Awaria polskiej produkcji

 (piątek, 21-06, 8:50)


Polska: w maju produkcja przemysłowa niespodziewanie spadła.
 Ludowy Bank Chin ustalił fixing kursu USD/CNY na najwyższym poziomie od listopada 2023.
 Narodowy Bank Szwajcarii obniżył stopy procentowe SNB o 25 pb.
 USA: w maju aktywność produkcyjna w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed była najniższa od stycznia br.
 Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA.


Za nami
   ● [PL]   Podczas wczorajszej sesji inwestorzy z rynku PLN musieli się mierzyć z kolejnymi niepokojącymi informacjami z krajowej gospodarki. Źródłem obaw stały się dane GUS o produkcji przemysłowej, które pokazały jej niespodziewany spadek w maju (-1,7% r/r vs prognoza: 1,5%; poprzednio: 7,8%). Odpowiedzią rynku walutowego na tę publikację był spadek wyceny złotego (EUR/PLN max. 4,3309, USD/PLN max. 4,0447).   ● [ChRL]   Wśród walut rynków wschodzących negatywnie wyróżnił się juan, który znalazł się w odwrocie, gdy tylko Ludowy Bank Chin ustalił fixing USD/CNY na najwyższym poziomie od listopada 2023 (tj. 7,1192).   ● [SNB]   Na rynkach G10 tracił frank. Kurs USD/CHF wzrósł do max. 0,8926 w reakcji na decyzję Narodowego Banku Szwajcarii, który obniżył stopy procentowe SNB o 25 pb.   ● [BoE]   Ofiarą polityki monetarnej został również brytyjski funt. Kurs GBP/USD spadł do min. 1,2655 po tym, jak politycy Banku Anglii zasygnalizowali gotowość do rozpoczęcia łagodzenia swojej polityki pieniężnej. Pod wpływem gołębiego komunikatu z wczorajszego posiedzenia brytyjskiego MPC inwestorzy zaczęli obstawiać, że BoE dokona pierwszej obniżki stóp już w sierpniu br.   ● [USD]   Zyski dolara limitowała wiadomość o najniższej od stycznia aktywności produkcyjnej w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed (indeks Philly Fed: 1,3 pkt vs prognoza 5 pkt; poprzednio 4,5 pkt).

Przed nami
  
● [PMI]   Koniec tygodnia przyniesie publikację wstępnych wyników indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług strefy euro oraz Stanów Zjednoczonych, które zaktualizują stan naszej wiedzy nt. koniunktury gospodarczej panującej po obu stronach Atlantyku.   ● [Scenariusze]   Analitycy spodziewają się wzrostów wskaźników dla Eurolandu oraz ich spadków dla USA, co powinno zagrać na korzyść walut EU (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000) i przeciw dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0800). W przypadku realizacji odwrotnego scenariusza makroekonomicznego euro i jego sąsiedzi z regionu CEE stracą na wartości (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1000), natomiast amerykański pieniądz zyska (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.