Bad company: peso, rupia, rand, złoty

  (środa, 5-06, 8:50)


 Kurs EUR/PLN zameldował się powyżej granicy 4,3000.
 Indie: wynik pro-gospodarczej koalicji premiera Narendry Modiego jest znacznie słabszy od przewidywanego przez sondaże exit polls.
 USA: w kwietniu liczba wakatów w gospodarce wg JOLTS była najniższa od lutego 2021.
 Kalendarz Eko: decyzje monetarne RPP i BoC, amerykański raport ADP oraz indeks ISM dla amerykańskiego sektora usług.

Za nami
Wtorkowa sesja walutowa przyniosła wyprzedaż walut rynków wschodzących. Czarnymi owcami w stadzie EM były: meksykańskie peso, indyjska rupia oraz południowoafrykański rand.   ● [Peso]   MXN topniał z powodu zdecydowanego zwycięstwa Partii Odrodzenia Narodowego w wyborach parlamentarnych. Ugrupowanie odchodzącego prezydenta Andrésa Obradora najprawdopodobniej uzyska 2/3 mandatów w obu izbach parlamentu i inwestorzy obawiają się, że partia zaburzy system równowagi władzy i wprowadzi antyrynkowe zmiany konstytucyjne.   ● [Rupia]   Z kolei rupia znalazła się w odwrocie po tym jak podano cząstkowe, oficjalne wyniki wyborów w Indiach, które pokazały, że wynik pro-gospodarczej koalicji premiera Narendry Modiego jest znacznie słabszy od przewidywanego przez sondaże exit polls i może nawet nie wystarczyć do uzyskania samodzielnej większości.   ● [Rand]   Z kolei ZAR stopniał po wiadomości o niespodziewanym spadku PKB RPA w I kwartale (-0,1% p.a vs prognoza 0,1%; poprzednio 0,3%). Na fali odpływu kapitału z rynków wschodzących, stracił również złoty (EUR/PLN max. 4,3120).   ● [JOLTS]   Zwyżkę kursu USD/PLN (max. 3,9638) limitowała informacja o najniższej od lutego 2021, liczbie wakatów w gospodarce USA wg JOLTS w kwietniu (8,059 mln vs prognoza 8,355 mln; poprzednio 8,355 mln).

Przed nami
   ● [ADP, ISM]   Dziś na pierwszym planie wydarzeń ekonomicznych będą dane z USA nt. zatrudnienia w sektorze prywatnym wg ADP oraz aktywności w sektorze usług wg ISM w maju. Lepsze od prognoz wyniki mogłyby poprawić pozycję dolara przed piątkowymi payrolls'ami (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750), a gorsze ją osłabić (punkt oporu EUR/USD: 1,0900). Bez względu na kierunek jaki obierze zielony pieniądz, waluty rynków wschodzących (w tym złoty) znajdą się na drugim końcu rynkowej huśtawki (EUR/PLN punkt wsparcia: 4,2500, punkt oporu: 4,3300, USD/PLN punkt wsparcia: 3,9000, punkt oporu: 4,0000).   ● [RPP]   Wydarzeniem dnia na rynku PLN będzie ogłoszenie decyzji krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych NBP. Rynek oczekuje utrzymania ich bez zmian tj. na poziomie 5,75%. Taki werdykt będzie wspierał złotego.   ● [BoC]   Zdecydowanie więcej monetarnych emocji dla uczestników rynków globalnych przyniesie posiedzenie Banku Kanady. Analitycy spodziewają się obniżki stóp BoC o 25 pb. z 5% do 4,75%. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.