Zero Glapińskiego

  (piątek, 7-06, 8:50)


Europejski Bank Centralny dokonał pierwszej od 2019 roku obniżki stóp procentowych ECB.
Glapiński (NBP): prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych NBP w tym roku jest zerowe.
USA: w poprzednim tygodniu odnotowano niespodziewany wzrost nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA.

Za nami
   ● [ECB]   W czwartek głównym wydarzeniem dnia była decyzja Europejskiego Banku Centralnego, o pierwszej od 2019 roku obniżce stóp procentowych w strefie euro. W ten sposób zmaterializowały się zapowiedzi przedstawicieli Rady Prezesów ECB dot. złagodzenia polityki pieniężnej w Eurolandzie. Z opublikowanych wczoraj projekcji makroekonomicznych wynika, że politycy Banku spodziewają się wyższej inflacji w 2024 i 2025 roku, co zmniejszyło szanse na szybkie tempo cięć. Taka perspektywa pokrzepiła wspólną walutę (EUR/USD max. 1,0901).   ● [RPP]   Z kolei monetarnym wsparciem dla złotego (EUR/PLN min. 4,2729) stała się opinia przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego, który uważa, że prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych NBP w tym roku roku jest zerowe.  [USA]   Zniżce kursu USD/PLN (min. 3,9223) sprzyjała anty-dolarowa wiadomość o niespodziewanym wzroście nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w poprzednim tygodniu (229 tys. vs prognoza 220 tys., poprzednio 221 tys.). Makroekonomicznym pocieszeniem dla zielonej waluty był mniejszy, niż zakładano wzrost deficytu handlowego Stanów Zjednoczonych w kwietniu (-74,6 mld USD vs prognoza -76,1 mld USD; poprzednio -68,6 mld USD).

Przed nami
  
 [Raport DP]   Dziś dzień prawdy o sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Punktualnie o godzinie 14:30 Departament Pracy USA poda majowe dane nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP), stopy bezrobocia i płacy godzinowej.   ● [Scenariusze]   Kolejne rozczarowujące wyniki mogłyby zmusić Fed do szybszych obniżek stóp, co byłoby negatywne dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) oraz pozytywne dla jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,9000). Natomiast dobre dane z amerykańskiego rynku pracy byłyby argumentem dla polityków za opóźnieniem cięć, a dla inwestorów za zakupem przecenionej ostatnio zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750) np. za złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,0000) .   ● [Aktualne ceny ropy]   Brent 79,94 USD/bbl, Crude 75,65 USD/bbl. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.