Kapryśne zamówienia

  (środa, 26-06, 8:50)


 Polska: w maju nowe zamówienia w przemyśle znacznie spadły.
 Bowman (Fed): nie jesteśmy jeszcze na etapie, w którym właściwe jest obniżenie stóp procentowych.
 USA: wg Conference Board w czerwcu zaufanie konsumentów spadło mniej, niż oczekiwano.
 Kalendarz Ekosprzedaż nowych domów w USA oraz raport agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA.

Za nami
   ● [PL]   Po poniedziałkowym umocnieniu złotego spowodowanym wiadomością o nadspodziewanym wzroście krajowej sprzedaży detalicznej w cenach stałych w maju, we wtorek doszło do korekty (EUR/PLN max. 4,3043, USD/PLN max. 4,0257). Optymizm wobec PLNa ostudziła informacja o znacznym spadku nowych zamówień w polskim przemyśle w maju (-9,9% r/r; poprzednio -0,9%). GUS podał, że obniżyły się one w większości badanych działów, w tym najbardziej w podmiotach specjalizujących się w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz wyrobów tekstylnych (odpowiednio o ok. 22% i ok. 21%).   ● [USA]   Jednocześnie wsparciem dla konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,0690) stały się słowa członkini zarządu Fed Michelle Bowman, że nie spodziewa się cięcia stóp w tym roku. Jej zdaniem „nie jesteśmy jeszcze na etapie, w którym właściwe jest obniżenie podstawowej stopy procentowej”. Makroekonomicznym atutem zielonej waluty stał się mniejszy od oczekiwań spadek amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów Conference Board w czerwcu (100,4 pkt vs prognoza 100 pkt; poprzednio 101,3 pkt).

Przed nami
   ● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko, jedyną wartą odnotowania publikacją stricte makroekonomiczną są dane o sprzedaży nowych domów w USA. Kolejne rozczarowujące wyniki z amerykańskiego rynku nieruchomości mogą zwiększyć presję na polityków Fed, aby szybciej zmniejszyli koszty kredytów, co byłoby ze szkodą dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0770) oraz z korzyścią dla jego rywali spod znaku G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,9500). Natomiast lepsze dane byłyby argumentem dla jastrzębiego skrzydła FOMC za opóźnieniem obniżek stóp, co z kolei byłoby pozytywne dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0670), a więc negatywne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,0500) i jego wschodzących przyjaciół.   ● [EIA]   Pod kątem wyceny USD oraz petro-walut należy śledzić informacje agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany zapasów ropy w USA. Ich możliwy wzrost powinien obniżyć ceny czarnego złota.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.