Le Pen łagodzi nastroje

 (wtorek, 18-06, 8:50)


 Francja: Le Pen zadeklarowała, że w przypadku wygranej będzie współpracować z prezydentem Macronem.
Chiny: w maju sprzedaż detaliczna nadspodziewanie wzrosła, a dynamika produkcji przemysłowej spadła bardziej od prognoz.
Kashkari z Fed uważa, że Bank powinien obniżyć stopy procentowe dopiero w grudniu.
Kalendarz Eko: dane z USA nt. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej oraz wystąpienia publiczne czterech polityków Fed.

Za nami
Po ubiegłotygodniowej wyprzedaży złotego spowodowanej wzrostem ryzyka geopolitycznego we Francji oraz spadkiem szans na tegoroczne obniżki stóp Fed, w poniedziałek obserwowaliśmy odreagowanie rynku.   ● [Francja]   Nastroje wokół PLNa oraz innych walut EU poprawiła Marine Le Pen (jej skrajnie prawicowa partia prowadzi w sondażach przedwyborczych nad Sekwaną), która zadeklarowała, że w przypadku wygranej będzie współpracować z prezydentem Emmanuelem Macronem.   ● [ChRL]   Źródłem makroekonomicznego optymizmu złotego (EUR/PLN min. 4,3459, USD/PLN min. 4,0466) oraz innych walut rynków wschodzących stała się wiadomość o nadspodziewanym wzroście sprzedaży detalicznej w Chinach w maju (3,7% r/r vs prognoza 3%; poprzednio 2,3%). Jednak nie był to hurra optymizm, gdyż różowy obraz drugiej największej gospodarki świata psuła informacja o większym, niż zakładano spadku dynamiki chińskiej produkcji przemysłowej w poprzednim miesiącu (5,6% vs prognoza 6%; poprzednio 6,7%).   ● [USA]   Jednocześnie pozycji dolara (EUR/USD max. 1,0741) bronił mimowolnie prezes oddziału Fed w Minneapolis Neel Kashkari, który uważa że Bank powinien obniżyć stopy procentowe dopiero w grudniu. Wsparciem dla zielonej waluty było także większe, niż oczekiwano odbicie indeksu NY Empire State w czerwcu (-6 pkt vs prognoza -10 pkt; poprzednio -15,6 pkt). 

Przed nami
   [USA]   Ekonomicznym hitem dzisiejszej sesji będzie publikacja danych o amerykańskiej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w maju. Analitycy spodziewają się ich wzrostu odpowiednio o 0,2% m/m i 0,3%.   ● [Scenariusze]   Materializacja tych prognoz lub rzecz jasna wyższe wyniki byłyby argumentem dla członków FOMC za opóźnieniem rozpoczęcia cyklu obniżek stóp Fed, a dla inwestorów za zakupem dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650) , kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1000). W przypadku pozytywnej niespodzianki makroekonomicznej ze Stanów Zjednoczonych uczestnicy rynków finansowych mogliby zwiększyć zakłady na co najmniej dwa cięcia stóp w tym roku, co mogłoby zaszkodzić zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0750), a tym samym pomóc w regeneracji złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000).   ● [Fed]   Więcej światła na aktualne opinie polityków Fed mogą za to rzucić dzisiejsze wystąpienia prezesów oddziałów Rezerwy Federalnej z Richmond (Toma Barkina) , z Dallas (Lorie Logan) i z Chicago (Austana Goolsbee) oraz członka zarządu Banku Adriany Kugler. 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.