Do osiemnastu razy sztuka

 (wtorek, 4-06, 8:50)


 Indie: sondaże exit polls wskazują na zwycięstwo partii BJP premiera Narendra Modi.
OPEC+ planuje zmniejszyć cięcia produkcji ropy.
Polska: wyprzedzający wskaźnik koniunktury PMI wskazuje na pogłębienie regresu w przemyśle.
 ISM: amerykański sektor przemysłowy po raz 18-ty w ostatnich 19 miesiącach znalazł się w regresie.
 Meksyk: Claudia Sheinbaum wygrała wybory prezydenckie.
Kalendarz Eko: raport JOLTS i zamówienia w USA.

Za nami
We wtorek rynki finansowe żyły głownie informacjami o koniunkturze w sektorze przemysłu po obu stronach Atlantyku.   ● [EU, UK]   Dane ze Starego Kontynentu pokazały przemysłowy regres we Francji i we Włoszech, mimo to wypadkowa koniunktura w całym Eurolandzie poprawiła się (47,3 pkt vs prognoza 47,4 pkt; poprzednio 45,7 pkt). Wzrost aktywności zanotował przemysłowy sektor Zjednoczonego Królestwa, ale on też nie doścignął prognoz (PMI 51,2 pkt).   ● [USA]   O ile europejskie wyniki niewiele odbiegały od oczekiwań rynkowych, to amerykańskie dane o przemysłowej koniunkturze okazały się dużym i negatywnym zaskoczeniem. Niby wcześniej ogłoszone niskie poziomy lokalnych indeksów (Chicago PMI, Dallas Fed, Philadelphia Fed oraz Empire State) sugerowały ostrożność, ale mało kto spodziewał się kolejnego spadku kluczowego przemysłowego wskaźnika ISM w maju do 48,7 pkt z 49,2 pkt w kwietniu i rekordowych 50,3 pkt w marcu. Jak się okazało jednym z najważniejszych sprawców pogłębienia dekoniunktury były spadające wydatki budowlane. W efekcie w ostatnich 19-tu miesiącach amerykański sektor przemysłowy, aż 18 razy był w regresie.   ● [Fed, USD]   Niekorzystne dane ISM rozbudziły oczekiwania rynku na wcześniejsze rozpoczęcie cyklu luzowania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną. Wg cen kontraktów terminowych w Londynie prawdopodobieństwo cięcia stóp Fed we wrześniu wzrosło z 55,0% do 59,1%, a do końca 2024 roku rynek wycenia już jedną pełną obniżkę o 25 pb. Te przewidywania uderzyły w dolara, którego indeks spadł do poziomu 104,24 (-0,3%). Analogicznie zmieniły się kursy USD/JPY (min. 155,95) i EUR/USD (max. 1,0916).   ● [PLN]   Słabnący dolar zostawił wolne pole konkurentom z rynków wschodzących. Wykorzystał to złoty (EUR/PLN min. 4,2710, USD/PLN min. 3,9169), ignorując alarmistyczne wyniki wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu (45,0%).   ● [Ropa, EM]   Zamieszanie na rynku ropy wywołała informacja OPEC+ o planowanym zmniejszeniu cięcia produkcji ropy, co skutkowało spadkiem cen surowca (Brent: -3,39%) oraz przeceną petro-walut (np. NOK, CAD).

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś poznamy ważne dane z USA nt. liczby wakatów w gospodarce wg JOLTS oraz zamówień w przemyśle w kwietniu.   [Scenariusze]   Dobre dane mogłyby nieco zatrzeć negatywne wrażenia po wczorajszej publikacji indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu i pomóc dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000). W przypadku kolejnej wpadki zielona waluta pogłębi wczorajsze straty (punkt oporu EUR/USD: 1,0900), a złoty zwiększy zyski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,9000).   Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.